17 Mayıs 2013 Cuma

Medine Arapça Kitabı (Durûsu'l-Luğati'l Arabiyye) Cilt 1 - Türkçe Ders Notları

Arapça öğrenimi camiasınca Medine Kitapları olarak tanınan ve esas adı دروس اللغة العربية  (Arapça Dil Dersleri) olan kitabın bundan sonra ünite ünite ders notlarını burada paylaşacağız. Bu notlar tamamen bize ait olduğu için başka hiçbir yerde bulamayacağınız (tabii ki şimdilik) notlardır.

Bir hoca eşliğinde bu dersi işleyen talebenin dersten önce ve sonra derste geçen konu ve kavramları tam manasıyla anlaması için çok faydalı olabilecek bir çalışmadır. Bir hoca eşliğinde işlemiyor ve kendi kendinize öğrenmeye çalışıyorsanız, o zaman bu kaynak sizler için ekmek kadar, su kadar elzem bir kaynaktır.

Asıl uygulanması gereken yöntem, her iki gruptaki öğrenci için de dersi işlemeden önce notları bir güzel incelemek, önemli yerlerin altını çizmek, sonra dersi işlemek olacaktır. Elbette biz bu notların sınırlı çerçevesi içinde her şeyi öğrettiğimizi iddia etmiyoruz. Bunu yapacak olsak da sizlerin okuyamayacağınız kadar çok şey yazmış olurduk. Dersi de işledikten sonra hala kafanıza takılan bir yer olursa, yorum kısmına yazın ve size açıklayalım. Daha sonraki talabelerin de istifade edecekleri yeni bir kaynak da soru ve cevaplar üzerinden gelişsin.

Ders notları ile ilgili soru ve görüşlerinizi lütfen burada paylaşmaktan çekinmeyin.

Dosyalar yine her zamanki gibi, paralı paylaşım siteleri aracılığıyla değil, doğrudan paylaşımla ve kolaylıkla indirilecektir. Zira bizim amacımız, talebe-i ulûma eziyet etmek değil, ilme ulaşacakları yolu açmaktır. Bu el emeğinin ürünü notlardan yeterince istifade edeceğiniz düşüncesiyle çalışmalarınızda Allah'tan inayet diliyorum. Dosyaları tek tıklamayla görüntüleyebilir, hatta indirebilirsiniz:

 Medine Arapça Kitabı Cilt 1 - Ders 1 

6 yorum:

 1. Selamün aleyküm hocam.Rabbim sizi bu güzel ve yararlı hizmetinizden dolayı mükafatlandırsın inşallah.
  Aanıznlayamadığım için bir sorum olacak,aydınlatırsanız müteşekkir olurum. 19. derste 'semaniyete kısasın, derken 'kısasın, kelimesinin müfredi 'kıssatün,kelimesi müennes değil midir? teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 3. Selamün Aleyküm hocam, öncelikle emekleriniz için çok tşk.ler Allah razı olsun bir çok site izledim. Sizin açıklamalarınız :hiç arapça dil bigisi olmayana en net ve türkçe ile bağlantısını kurarak anlatılabilen bir çalışma.Ben kitaplarınızı aldım,videolarınızı da izliyorum. Ancak bu videodaki ders notlarını basılı olarak temin etmem mümkün mü ? Gözlerimde hassasiyet olduğu için bilgisayardan takip etmekte zorlanıyorum. Ücret karşılığı temin edebilirmiyim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden tsk.ler.

  YanıtlayınSil
 4. Çok güzel ve faydalı bir hizmet. Allah razı olsun hocam.

  YanıtlayınSil

Yorumunuzu bizimle paylaşarak sitemizin herkes için daha faydalı olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buyrun, can kulağıyla dinliyoruz..