12 Aralık 2013 Perşembe

Hindistan Notları - I

Bu bölümde geçen hafta gerçekleştirdiğimiz Hindistan gezisi boyunca edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Zira gitmeden önce internet üzerinde yaptığım araştırmalarda, okuduğum gezi notlarının büyük faydasını görmüştüm. Ben de istedim ki, hem orada gördüklerim tarihe not düşülsün, yani 2013 dünyasında Hindistan manzaraları nasıldı; buna ilişkin bir vesika olsun, hem de internet ortamında araştırma yapanlara rehberlik yapsın. Öte yandan sıcağı sıcağına yazıldığı zaman ileride bazı ayrıntıları hatırlamama da yardımcı olmuş olacaktır böyle bir çalışma. 

Bu çalışmayı yapmak oldukça zor, çünkü "Ne var ne yok anlat bakalım..." denildiğinde insan hangi birini anlatacağını şaşırıyor.

Ulsoor Gölü, Kensington yolu, Bangalor, Hindistan
Kaldığımız otele 500 m. mesafede Kensington yolu üzerindeki Ulsoor gölü. Üzerinde kanolarla dolaşan gençlere karşın gölün giriş kısmı lağım ve kokudan durulmuyor.

Öncelikle gezimiz 4 Aralık 2013'te başladı ve 8 Aralık 2013'te bitti. Ankara'dan İstanbul'a THY uçağıyla, İstanbul'dan Dubai'ye ve Dubai'den Bangalor'a (ya da Hintlilerin dediği gibi Bengaluru) Emirates uçağı ile gittik. Dönüşte de zaten aynı rotayı aynı uçaklarla izleyerek geldik. 

Bu bir iş gezisi olduğundan, zamanımızın tamamını elbette gezmeye ayıramadık. Ancak iş için bir yerden bir yere seyahat ederken ya da boş kalan zamanlarda dışarı çıkarak mümkün olduğu kadar çok gözlem yapmaya çalıştık.

Şimdi gezi notlarını konu başlıkları altında sistematik olarak vermeye çalışalım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuzu bizimle paylaşarak sitemizin herkes için daha faydalı olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buyrun, can kulağıyla dinliyoruz..