24 Nisan 2014 Perşembe

Ülkeler Birbirleri Hakkında Ne Düşünüyor?

Her kültür, değişik önyargılarla birbirleri hakkında birer cümlelik hükümler verme eğiliminde bulunuyor. Çünkü daha derin incelemek insanı yoruyor, koca bir kültür dünyasını tek cümleyle özetlemek de insana zevk veriyor. Bu da bir fişleme örneği...

Ülkelerin insanlarının başka ülkeler hakkında verdikleri peşin hükümlerden esinlenerek çok parlak bir çalışmaya imza atan Yanko Tsvetkov, alphadesigner firmasıyla bunu ticari bir hale dökmüş. Çalışma bir haritalı takvim gibi hazırlanmış ve sitede sergileniyor. Çalışma ülkelerin diğer ülkeler konusunda ne düşündüklerine dair oldukça isabetli ve bir o kadar da matrak tespitler içeriyor.

Çalışmanın kapağında "alphadesigner'in klişeler haritası" yazıyor. Ve altında da "Büyük Yobazın Avrupa Takvimi" ifadesi bulunuyor. Bu son derece güzel sanatsal ve mizahi tasarımın öne çıkan esprili yanlarına değinecek olursak:

Arap Baharı Haritası:


Bu haritada Akdeniz'i merkez alan bir yaklaşımla ülkeler gösterilerek isimler verilmiş. Avrupa hakkında çizerimiz "Ütopya" yorumunu yapmış. Türkiye hakkında da "Hakem" yorumunu yapmış. Bölgedeki Amerikan üslerini Fransız varlığını ve İngiliz varlığını haritada göstermiş. Mısır için "Hipiler" denilmiş. Libya ikiye ayrılmış ve Arap Yugoslavya'sı denmiş. Doğu kısmı Bugs Bunny, batı kısmı Kötü Zenne olarak isimlendirilmiş. Suudi Arabistan: Suudi Teksas, Yemen: Kabile öfkesi, Umman: Pek sakinler, Suriye: Çocuk Kasaplar gibi isimlendirmeler dikkat çekiyor.

İspanyalılara göre Avrupa:

İspanyalılar Türkiye'yi "Doğu Fas" olarak nitelendiriyor.
Almanya'ya göre Avrupa:

Almanya'ya göre Türkiye "İş gücü kaynağı".
İtalya'ya göre Avrupa:


Türkiye denince İtalyalıların da aklına dansözler geliyor. İtalyanlar, Litvanya, Letonya ve Estonya'ya Baltık Kabileleri gözüyle bakarken, Rusya'yı sadece Gazprom olarak isimlendiriyor. Norveç ise eski Yunan inanışına göre iyilikleri sayesinde 'şifalı büyü' yapabilen, ölmeyen, yalnızca daha iyi bir dünyaya göç eden Hyperboreios'ların memleketi. İngiltere deyince İtalyanların aklına Wembley stadyumu geliyor. Haritaya göre İtalyanlar, Kuzey İtalya'yı İtalya Cumhuriyeti olarak görürken, Güney İtalya'yı Etiyopya, Sicilya'yı da Somali olarak görüyorlar. Bu haritaya göre Romanyalılar bebek bakıcısı, Yunanistan ise tarihten tevarüs edildiği şekliyle Bizans.

Fransa'ya göre Avrupa:

Fransızlara göre Norveç soğuk havayı sevenlerin ülkesi. İsveçliler köftehor, Almanya en iyi arkadaş, Polonya sıhhi tesisatçı.İspanyollar flamenko dansçısı, Portekizliler İngiliz müttefiki. Fransızlar Ukrayna denince "Rusya'da değil mi o?" diyorlar. Yunanlılar kıllı ve gürültülü insanlar... Cezayir denince de bir iç geçirip, "Bir zamanlar oradaydık." diyorlar.  Fransa'ya göre Türkiye ise kesinlikle Avrupalı değil.

İsviçre'ye göre Avrupa:


İsviçrelilerin de Türkiye denince akıllarına minareler geliyormuş.

İngiltere'ye göre Avrupa:


İngilizler de Türkiye denince akıllarına "domuz eti yenmeyen ülke"yi getiriyorlar.

Amerika'ya göre Avrupa:


Amerika da Türkiye denilince isim benzerliği nedeniyle "Şükran Günü Yemeği"ni düşünüyorlar. Rusya denilince Amerikalının aklında tek kelime beliriyor: Komünist. Romanya denilince Dracula, İngiltere denilince Anne çağrışımı oluyor. İzlanda denilince Amerikalıların aklına Wikileaks geliyor. İspanya denilince Meksika'yı, Portekiz denilince de Brezilya'yı anlıyor standart bir Amerikalı. Yunanistan ise demokrasi ile özdeş bu zihinlerde.

Rusya'ya göre Avrupa:


Ruslar da Türkiye'yi "Turist Kolonisi" olarak bellemiş.

Türkiye'ye göre Avrupa:

Türkiye'ye göre İngiltere: Arkadaşlar Krallığı, İzlanda: Gayzer Hamamları, İrlanda: Ayyaşların yeri, Hollanda: Sahte laleler memleketi, Almanya: Kuzey Türkiye ya da Döner cumhuriyeti... Türkiye haritaya göre Estonya, Letonya ve Litvanya'yı oldukça depresif buluyor. Suriye'yi Türkler, Fransa tarafından çalınmış bölge olarak görürken, Kuzey Irak denilince de Türklerin aklına Kürtler ve McDonalds geliyormuş. 

Vatikan'a göre Avrupa:


Berlusconi'ye göre Avrupa:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuzu bizimle paylaşarak sitemizin herkes için daha faydalı olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buyrun, can kulağıyla dinliyoruz..