26 Kasım 2015 Perşembe

Durûs kitabını tüm ciltleriyle tam anlamıyla bitiren biri sadece klasik eserleri bitiren biriyle aynı seviyede olur mu acaba?

Soru: Durûs kitabını tüm ciltleriyle tam anlamıyla bitiren biri sadece klasik eserleri bitiren biriyle aynı seviyede olur mu acaba?

Cevap: Klasik eserlerde en ince ayrıntısına kadar bazı konular anlatılır. Yani tipik bir gramer kitabında olduğu gibi. Gramer kitaplarından dil öğrenilmez. Ancak dilin kuralları öğrenilir. Dili öğrenmek pratik işidir. Bunu da en iyi ya bir Arap ülkesine giderek ya da modern usullerde okuyarak öğrenebilirsiniz. Klasik medrese kitapları teorik anlatımları nedeniyle öğrencilerin önemli bir çoğunluğuna Arapça öğretememektedir. Modern çağda modern usuller kullanılmak suretiyle bilgilerin daha geniş tabanda öğretilmesi mümkün olmaktadır. Arapça öğrenimi, sonu olmayan bir serüvendir. Durus kitabını bitirerek mükemmel bir Arapça öğreneceğinizi söyleyemem. Aslına bakarsanız bunu hiçbir kitap için söyleyemem. Ancak söyleneni anlayacak, metinleri çözecek ve meramınızı karşınızdakine anlatacak kadar, yani matlub seviyede Arapça öğrenirsiniz. Bunun üzerine belagat ve yüksek konular üzerine yoğunlaştıkça görüntü daha netleşir ve pratikleri artırmakla da artık fazla düşünmeden konuşma ve anlama mümkün olur. Bu uzun süreci sabırla geçmemiz için yeterli nedenimiz var, çünkü Arapça dinimizin dili. Durus kitabı bu anlamda yolun başında oldukça iyi bir mesafe almanızın anahtarıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuzu bizimle paylaşarak sitemizin herkes için daha faydalı olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buyrun, can kulağıyla dinliyoruz..