26 Kasım 2015 Perşembe

Kur'ân-ı Kerim'de "Allâhu Ekber" ifadesi geçiyor mu?

Soru: Kuran'da Allah Ekber(الله أكبر) geçip geçmediği konusunda bizi aydınlatırsanız seviniriz. Ayrıca Allah Ekber kelimesini Türkçeye çevirisini yani ekber kelimesi hakkında açıklayıcı bilgi veriseniz seviniriz. şimdiden Allah razı olsun sizden. Arapça dersleri için teşekkür ederim.

Cevap: Sevgili Nusret Bey, 

Ekber ifadesi Kur'an-ı kerim'de 1 kez if'âl babında fiil olarak,24 kez isim olarak, 11 kez sıfat olarak geçmektedir. Ancak Allâhu Ekber şeklinde geçmemektedir. Allah ismiyle yanyana geldiği ayetler hatırlayabiliriz. Tevbe Suresi 72. Ayet, Ankebut Suresi 45. Ayetler bunlardandır. Ancak bunlarda Ekber ifadesi Allah ismini değil başka isimleri nitelemektedir. Allâhu Ekber ifadesini söylemek, Kur'an-ı Kerim'de onu tekbir etmemizi emreden ayetlerle de (Hacc,37;Müddessir,3; İsra,111), Sünnet-i Sahîha ile de bağdaşır. Ekber kelimesi ism-i tafdil'dir. "Daha büyük" ya da "en büyük" anlamına gelir. Her hangi bir şeye nisbet edilmediği takdirde "en büyük" anlamı daha yerinde olur. Allah'ın büyüklüğünü ilan etmede kelimeler yetmeyeceğine göre kelimenin ulaştığı nihayet nokta kullanılıyor. "Allah en büyüktür!" diyoruz. Bu nisbet kabul etmeyen bir büyüklüktür. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuzu bizimle paylaşarak sitemizin herkes için daha faydalı olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buyrun, can kulağıyla dinliyoruz..