Üst bar özel içeriği

Açıköğretim Önlisans Arapça Dersleri ve Durûs Kitabı

Açıköğretim Önlisansa etrafımda başvuran ve derslerini şöyle ya da böyle takip eden o kadar çok kişi var ki… Hepsiyle de sohbet ederken ikinci cümleleri Arapça ile ilgili oluyor. Hazırlanan müfredatın içeriği öğrenciye hitap etmiyor. Dersleri de takip edemiyorlar ve sonuç başarısızlık oluyor.
Kimisi bu programa bir yerlerde Kuran kursu öğretmenliği yapmak için başvuruyor, kimisi müezzin, kimisi de imam olmak gayesini güdüyor. Maalesef imamlarımız, Kuran kursu öğretmenlerimiz, müezzinlerimiz Arapça bilmiyor. İmam hatip liselerinde meslek dersi, hatta Arapça dersini anlatan hocalar da Arapça bilmiyor.
Bir grup insan da var ki bu programa sırf din bilgisi meraklarını gidermek için katılıyor ki, çevremde genelde böyleleri ile karşılaşıyorum.
Yukarıda saydığım grupların hangisine dahil olursanız olunuz, Arapça’yı öğrenmek sizin için çok önemli. Hele de kendisini dindar sayan, ayrıca da bir dünya diline vakıf olan kişiler, mutlaka bir de ukba işleri için insanın ufkunu açacak Arapça dilini öğrenmeli…
Açıköğretim önlisans programı bizim ülkede bütün dil programlarında olduğu gibi Arapça’yı öğretmek değil, öğretmemek amacına matuf hazırlanmış. Zaten öğrencilerin genel başarı grafiklerine bakılacak olursa, Açıköğretim önlisansların Arapça’yı öğretmeme amacının başarıya ulaştığı görülüyor.
Bu konuda dertli olan ve bu Arapça işinin altından nasıl kalkacağını düşünüp duran arkadaşlarıma önerim, kendilerini başka programlara versinler. Bu konuda Durûs kitaplarının muhtemel faydasını yabana atmamak gerek. Arapça’da öyle temel kurallar var ki, öğrenci bir öğrense büyük oranda başka konulara vakıf olacak. Ancak hep aynı temel konuların etrafında dönen Arapça mantığını bir kere çözemeyince, Arapça, anlaşılmaz bir muamma olarak zihinlerde yer ediyor.
Bu konuda bir ders serisi yapıp yapmama konusunda oldukça düşündüm. Şimdilerde henüz bu yönde bir karar almadım. Kitapları ve müfredatı da yeterli ve başarılı bulmadığım için böyle durumda olan Açıköğretim İlahiyat Önlisans öğrencilerine tavsiyem, başka bir programı, mesela benim sitemde yürüttüğüm Tekellüm ve Durûs derslerini takip etmeleri. Daha sonra kendi ders kitaplarına yeniden yöneldiklerinde Arapça’nın sanıldığı kadar zor olmadığını anlayacaklar.
Derslerimde temel kuralların yer etmesi için oldukça fazla sayıda bu kuralların altını çiziyorum. Çünkü bir kere bu kurallar bilinmiş olsa, gerisi çorap söküğü gibi gelecek.
Tavsiyeme uyunuz ve Açıköğretim Önlisans için de benim sitemi ve derslerimi takip ediniz. Yine bu dersler ve o dersler arasında paralellik kurup, gerek Önlisans kitapları, gerekse Durûs ve Tekellüm hakkındaki sorularınızla, bilgilerinizi netleştiriniz. Ben sorularınızı cevaplamak için burada olacağım inşallah.

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa başına kaydırma butonu.