Üst bar özel içeriği

Arapça’da Sarf Meselesi ve Amerika’dan Bir Ses

Sevgili Dostlar,

İnsanlarda belirli bir konuda ilim öğrenme aşkı varsa mesafelere bu aşk meydan okuyor. Bugün aldığım bir mesaj beni mutlu etti. Bu mütevazı blogda Arapça dili hakkında paylaştığım birtakım bilgiler Amerika’dan bir kardeşimizin, Sadi Bey’in dikkatini çekmiş ve bize mesaj atma lütfunda bulunmuş. Kendisine bu güzel

Sadi Bey’in fiil çekimlerini içeren ArabicVerbsMadeEasy sitesi

jestinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Sadi Bey birkaç seneden beri Arapça öğrenimi ile uğraştığını ve Dr. Abdurrahim’in Duruus kitabını Amerika’da bir mescidde okuttuğunu söylüyor. İnsan bu güzel ilmi öğrendikçe ve anladıkça öğretme ve anlatma şevki ve zevki elde ediyor. Sadi Bey de kendi imkanlarıyla bir site hazırlamış. Bizden sitesini blogumuzda paylaşmamızı rica etmiş. Bunu elbette kendimize vazife telakki ettik ve kendisini burada, bu mütevazı blogda tanıtmayı büyük bir zevkle kabul ettik. Zira bu konuda gayret gösteren herkesin birbirini manen ve maddeten desteklemesi ve birbirlerinin şevkini artırıcı faaliyetler göstermesinin faydasına inanıyorum.
Sadi Bey’in sitesinin adresi şöyle:
Bu site genelde sarf üzerine yoğunlaşmış. Sarf bilindiği gibi Arapça’da fiiller ve çekimleri ile ilgili bir bilim dalı. Eskiden beri medreselerde sarf ilmiyle başlanır ve uzun süre sadece sarf dersleri alınır. Öyle olur ki medreselerde tahsil görüp de yıllarca sarftan başka bir şey görmeyen talebeler vardır. Sarfın önemi ve günümüzde ihmal edildiği tartışılmaz bir gerçek. Medreselerde ise kanaatimce bu mesele ifrat derecesinde üzerinde durulan bir mesele olagelmiştir tarih boyunca.
Sadi Bey’in sitesi bir emek mahsulü, bu kesin. Henüz çok yol almış bir site değil, yapılacak çok şey var. Ancak böyle sitelerin sayısının artması ve okuyucular tarafından desteklenerek yönlendirilmesi çok önemli. Bu manada hepimize görevler düşüyor.
Sitede çok kullanılan fiillerin çekimleri sesli ve yazılı olarak tablolar halinde verilmiş. Geliştirilmesi dileğiyle Sadi Bey’e başarılı çalışmalar diliyor, böyle çalışmaların artmasını niyaz ediyoruz. Siteyi mutlaka gözden geçirin ve içindeki dokümanlardan yararlanın.
Sevgilerimle…

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.