Üst bar özel içeriği

Dr. Abdurrahim’in Yeni Blogu

Dr. Abdurrahim’in blogu drvaniya.com

 

Bundan yıllar önceydi. O yıllarda Arapça öğrenme konusunda çok büyük bir arzu içindeydim. Her yerde böyle bir imkanı nasıl bulabilirim diye düşünürken bir ilan gördüm ve o ilan vesilesiyle Arapça öğrenimine başladım. Kursumuzda Dr. Abdurrahim tarafından yazılan Duruus kitabı işleniyordu. Kitabımız çok kötü bir ofset baskıydı. İnternetin o kadar yaygın olmadığı yıllardı. Önümüzde internet kaynağı yoktu. Hele de Arapça konularda başvuru yapabileceğimiz bir merci internet üzerinde bulunamıyordu. Sadece o kötü baskılı kitabı takip ederek bu aşkı içimizde filizlendirmiştik.
Aradan uzun yıllar geçtikten sonra bir grup arkadaşın teklif ve ısrarları neticesi onlara Arapça öğretmeyi kabul ettim. Aslında kendimi bu işin üstadı görmüyordum ve halen görmüyorum. Ama insan öğretirken daha iyi öğrenir ve pekiştirir diye düşündüm. Bu sefer yeni bir soru gündeme geldi: Hangi kitabı okutacaktım?
Birçok kitabı inceledim ve en etkili öğretimi yapacağım kitabı bulmaya çalıştım. En sonunda o kötü baskısına rağmen içimize bu ateşi düşüren kitabı yeniden işlemeye karar verdim. Eski usule de mutabık olarak, kişi kendi mezun olmadığı kitabı okutamaz diye düşündüm. Ne kadar isabetli davrandığımı bir kez daha anladım.
Günümüzde çok güzel ve renkli baskılarla çok değişik Arapça kitapları yazılıyor ve basılıyor. Hepsi de mutlaka çok faydalı içeriklere sahip. Ama bir kitabın insanlar üzerinde etkili olması için görsellik yeterli değil. Aynı zamanda samimi ve içten duygularla kaleme alınması, ticari kaygıların bir kenara bırakılması ve öğretilecek şeyin başta ruhuna hakim olunması gerekiyor.
Dr. Abdurrahim işte böyle bir üstad. Kendisi aslen Hindistanlı. Ama yıllarca Suudi Arabistan Medine Üniversitesi’nde Arapça okutmuş. Kendisinin bir biyografisini de bu sütunlarda ileride sizlerle paylaşmak istiyorum.
Tekrar gelelim konumuza… Yıllar sonra yeniden bu işe heves edince, artık her konuda elimizin altına nice kaynaklar sunan interneti karıştırdım ve şaşırdıkça şaşırdım. Dr. Abdurrahim’in bedava olan bu kitabı internette indirilebilir olarak mevcuttu. Aynı zamanda bu kitaba ilişkin video dersleri Asif Mehrali Hocanın tatlı üslubuyla herkesin beğenisine sunulmuştu. Tabii malesef bunları dinleyebilmek için halihazırda İngilizce bilmek gerekiyor. Kitapla ilgili birçok doküman, bilgi notu da mevcuttu. Bir de forum vardı ki Kanada’daki Arapça sevenler tarafından kurulmuş ve bilgileri herkesle paylaşıyordu. Bütün bu kaynaklardan yararlandık ve halen yararlanıyoruz.
lqtoronto.com
Bugün tekrar foruma girdiğimde bir link gözüme çarptı ve heyecanlandım. Dr. Abdurrahim’in yeni bir blogu varmış. Hemen linke tıkladım ve harika bir blog gördüm. Hazırlayanların eline sağlık. Dr. Abdurrahim burada yeni derslerini paylaşacak. İngilizceniz varsa ve Arapça öğrenmeye niyetliyseniz, Dr. Abdurrahim’in bu blogunun takipçisi olun derim.  Bu değerin günümüzde pek tanındığını düşünmüyorum. Bu nedenle tanıtmayı kendime görev biliyorum.
Günden güne imkanlar genişledikçe ilim edinmek de zevkli ve renkli bir hal alıyor. Paylaşmak da bilgiyi parlatıyor, yüceltiyor. Faydalı başka yazılarda buluşmak dileğiyle…
(Not: Lütfen yazımı kaynak göstermeksizin başka yerlerde yayınlamayın. Bu hak ihlalidir.)

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfa başına kaydırma butonu.