Üst bar özel içeriği

Allah razı olsun hocam .Çok şükür bugün bende dersleri bitirdim. Sizin Kuran meali derslerinizi de takip ederek eksiklerimi tamamlamak istiyorum. Rabbim hem dünya hem ahiret muratlarınızı versin. Allah yapmak istediğiniz hizmetlerde yar ve yardımcınız olsun.

Allah razı olsun, Hocam! 5 Mayıs 2021 (23 Ramazan 1442) tarihinde dördüncü cildi bitirmek nasip oldu. Çok soru sorup vaktinizi aldım, hepsini cevapladınız, Allah ne muradınız varsa versin. Bütün hayırlı dualarınız kabul olsun. Sevdiklerinizle birlikte dünya ve âhirette güzel bir hayat dilerim. Hakkınızı helal edin 🙂

Allah sizden razı olsun hocam. Bu kitaba ilk başladığımda çok yavaş gidiyor diye şikayet ediyordum. Bir ara çalışmaktan soğudum bile. O kadar ünite geçmeme rağmen hala fiil cümlesi kuramamaktan şikayet ediyordum. Sonrasında arapça çalışan bazı insanlarla tanıştım, benim gibi başlangıç seviyesinde olanlarla. Farkettim ki bir kelimenin başına elif lam takısı geldiğinde son harfteki hareke değişikliğini, kelimelerin harfi cerli halleri vs. gibi şeyleri hala oturtamamışlar ve farklı bir örnek geldiğinde apışıp kalıyorlar. Bu kitap ve hocamızın güzel anlatımı, kafanıza farklı durumlarda neler olabileceğini kafanıza nakşediyor. Konuların üzerinde uzunca duruyor, geçiştirmiyor. Bu kitabı gerçekten çok seviyorum. Bitirdiğime çok mutlu oldum. Az önce öptüm de yerine koydum 🙂 Lütfen bıkmayın, arapça zordur falan diyenlere kulak asmayın. İngilizceyi 11 ayda deliler gibi çalışarak yds’den sıfırdan 90 alan bir kardeşiniz olarak şunu belirtmek istiyorum. Bir şey öğrenmenin zekayla elbette alakası vardır ama defalarca ingilizce öğrenmekten vazgeçmeye çalışan ve sonunda başaran bir kardeşiniz olarak şunu söyliyeyim, dil öğrenmek tamamen sebat işi. Sebat edeceğiz, devamlı olacağız, bıkmayacağız ve öğreneceğiz. İnanın bana bir süre sonra ”ya ben biliyorum kuralları ama uygulayamıyorum, deliriyorum seviyesinden bir gün hepsini özümsediğimiz otomatik olarak yaptığımız bir seviyeye geleceğiz. Bir süre sonra bir mucize gerçekleşmiş gibi her şeyi otomatikman yaptığınızı göreceksiniz. Size şaşırtıcı gelen bu şeyi devamlılığınız gerçek kılıyor. Sadece devamlı olun, 1 kelime, 1 kelimedir. Allah’ın izniyle, hocamızın güzel anlatımı, kitabın isabetli öğretim metodu ve devamlılığımızla biz bu işi başaracağız. Asla sizi gaza getirmeye çalışmıyorum, 24 yaşında sıfırdan ingilizceye başlayıp, defalarca çalışmaktan vazgeçen, en sonunda inat eden ve 11 ayda yds’den 90 alan ve ingilizcesi sayesinde işe giren bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Devamlılık, devamlılık, devamlılık. İşleyen demir ışıldar değil mi? Tam da bunu yapacağız! Lütfen ama lütfen kendinizi ümitsizliğe kaptırmayın, kitabın başında bize zor gelen konuların çalıştıkça nasıl kolaylaştığını düşünün, silkinin ve devam edin, arapça öğrenmenin bize ne kadar güzel faydalar sağlayacağını düşünün, boş geçirdiğimiz zamanları düşünün, öğrenmenin önemini düşünün ve devam edin. Esselamu Aleykum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

28.02.2021 başka bir hocayla başladım fakat sizden bitirmek nasip oldu. Kanalınızı keşfettiğimde bir vadi dolusu altın bulmuş gibi sevindim. Allah ebeden razı olsun.

Çok şükür bitirdik. Sabrıniz ve emeğiniz için Allah razı olsun Hocam. Aynı sakinlik ve huzur ile bu kadar dersi bitirdiniz. 3. ve 4. ders konuları biraz zordu tabii ki… Eski alışkanlıklar olarak sözlü gramer notu olmaması da biraz biz hiç bilmeyenlerin gözünü korkutuyor tabii ki. Üç beş video önce bir arkadasimiz bu kadar açıklayıcı anlatmayın demiş. Bu zamana kadar herkesin bu konuları veya kelimeleri anlaması gerekir diye ifade etmiş, herkes bir değil sonuçta. Her şey bir çırpıda halledilseydi, dil öğrenmek için bu kadar çabaya gerek kalmazdı. İyi ki böyle açıklayıcı anlatmışsınız. Ben tekrar için pekişmesi açısından 3. ve 4. Ünite videolarını tekrar dinlemeyi düşünüyorum. İnşallah bu yolda daha iyi bir yere geliriz hepimiz. Sağlıcakla kalın Hocamm. Takip ediyoruz sizi her zaman 👍😊😊

Selamun aleykum hocam.

Veeee sonunda bütün videoları hamdolsun Allah’a yaklaşık 3 veya 4 ayda bitirdim. Her dersi masa başında, kitap önünde olarak saniye saniye dinleyip durdurup çoğu kez de geri alarak, ağzınızdan çıkan bütün önemli cümleleri not aldım. Ayrıca sabirla bütün ünitelerin alistirmalarini erinsem dahi kendimi zorlayarak sizin gibi yazdım ve soruları cevapladım. Hiçbir yeri boş geçmedim. Kitap notlarla dolu. Üstelik bu kitabi Arapça’yi bilen ve bu kitabı daha önce okuyan hocama okuyarak ders veriyorum. Emeğiniz ve gayretiniz için teşekkür ediyorum hocam. Allah sizden razı olsun. Ayrıca her konuyu detayla anlatıp aklımıza gelen, gelebilen veya gelecek olan her soruyu cevaplar şeklinde dersi anlattığınız için de çok ama çok teşekkür ediyorum hocam. Allah’a emanet olun.

Selamun aleyküm hocam Sizin paylaşımlarınızı daha erken görseydim şimdi daha ileri seviyede olabilirdim. Açıklamalarınızın her birini faydalı bulduğumdan kelimelerinizin tamamını not alıyorum. Biraz yavaş ilerliyorum zira bu derse kadar olan bütün dersleri Arapça ve sizin izahlarınız ile birlikte bütün detayları atlamadan yazmaya gayret gösteriyorum. Yeni bir konuyu anlamanın verdiği mutluluk ile size her derste ayrı dua ediyorum Rabbim hizmetinizi daim ve makbul eylesin.

Biz takip etmekte bu kadar zorlanırken hocamın bu dersleri nasıl bir zahmet, emek ve aşkla hazırladığını çok daha iyi anlıyorum. Allah, kendilerinden razı olsun ve her iki cihanda mükâfatını misliyle versin inşallah. Çünkü O’nun kelamını anlaşılır kılmak ve yaymak için emek veriyor.

Allah a hamd olsun. hocam size de çok teşekkür ediyorum. arapça çalışırken bitirdiğim ilk kitap.. benim için zor oldu. bazı konuları çok az anlıyordum ama bitirdim. ben tarih öğretmeniyim . açıktan ilahiyat 2. sınıfı okuyorum. bundan sonra Arapça için ne yapmamı önerirsiniz hocam. saygılarımla.

Harika bir video. Kanalımızı ustaca ve gayet estetik bir tarzda anlatan kardeşimize kucak dolusu teşekkürlerimizle:

es selamu aleykum hocam , Alemlerin Rabb’i olan Allah’a hamd olsun ki bugün itibari ile durusul luğatil arabiyye kitabını sizin vesileniz ile bitirmiş oldum . bir türlü üçüncü cilde başlayamıyordum , pandemi sayesinde derslerinizi en baştan dinlemeye başladım ve bugün itibari ile dördüncü cildin son dersini de dinleyerek heybeme vesileniz ile güzel şeyler ekledim . Başarılarımda sizin katkınız çok çok fazla var hocam . Kuran okumak dışında Arapça ile ilgili hiçbir şey bilmeyen beni çok güzel noktalara taşıdınız . Bundan birkaç yıl önce açıköğretimden ilahiyat okumaya karar verdim . İmam Hatip çıkışlı değildim ve ne yapacağımı bilmiyordum . sonra sizin dersleriniz ile tanıştım ve Arapça derslerimi başarı ile verdim . DGS sınavına girerek lisansa tamamlama hakkı kazandım ve hazırlıkta Arapça eğitimi görmeye başladım , hazırlık sınıfında herkes ne yapacağını bilemezken ben sizin dersleriniz ile ilerlemeye devam ettim ve elhamdülillah Rabbim hazırlık sınıfında birinci olmayı nasip etti sizin vesileniz ile . Herkes imam hatip çıkışlı olmamama rağmen nasıl başardığımı sorduğunda önce rabbimin izni ile sonrada sizin vesileniz ile olduğunu söylüyordum . Önüme gelen herkese direk sizin YouTube kanalınızı öneriyordum 😊 öneride bulunduğum arkadaşlardan da çok güzel dönütler aldım , hepsi duâcınız . Bugünlere gelmem de emeğiniz çok var hocam , Rabbim sizlerden razı olsun . Ahirette âmel defteri sağ eline verilenlerden eylesin sizleri , hakkınızı helal edin 🌿

Daha az göster

Hocam son dersteyim şükür 😊 Allah razı olsun sizden, hakkınızı helal edin lütfen..

Alemlerin sahibi olan Rabbimize şükürler olsun Elhamdülillah. Allah sizden razı olsun inşallah. Tüm dilleri merak eder oldum. Ama istediğim heyecan veren arapça dersleri tamamlandı. ek çizgi film ve basit çocuk kitabı okumayı sürdürüyorum bir yds kitabı aldım =} baştan sona tekrar yapmak niyetiyle inşallah bununla birlikte günlük yazmaya başlamak istiyorum ve inşallah sizin devam ettirdiğiniz Kur an derslerine başlıycam inşallah. Emekleriniz için Allah razı olsun sizden inşallah. Hepimize hidayet ve takva yı nasip etsin ve onları üzerlerimize yerleştirsin sabitlesin inşallah.

Hocam Allah sizden razı olsun . Allah bana da bu kitabı bitirmeyi nasib etti. Size de çok teşekkür ediyorum güzel anlatımınız için.

Selamün aleyküm hocam. Gıyabî bir öğrenciniz olarak, elhamdülillah, bir-bir buçuk ay evvel Durusu’l-Lügati’l-Arabiyye ders serinizi bitirmek nasip oldu. Derslerinizi not tutarak takip etmeye çalıştım, öyle ki son ders bittiğinde kendi kalemimden dört yüz küsür sayfalık bir başucu kaynağım oluşmuş oldu. Bununla beraber geleneksel sarf ve nahiv derslerini de takip edip kadim kitapları da okumuş oldum. Bu derslerden de epey bir notum oldu. Siz, itmam konuşmanız olan “Durus Kitabının Ardından” adlı dersinizde, “Bu kitabı sindirerek okuyan ilim talebeleri, artık yeni usuller keşfedip başkalarına bu ilmi en veciz şekilde aktarmanın, yeni içerikler üreterek Arapça öğreniminin canlılık, kolaylık ve kalıcılığı hususunda yapacakları çalışmalarıyla artlarında sadaka-i cariye bırakmanın gayreti içerisinde olmalıdırlar.” demiştiniz mealen. Elhamdülillah, benim zihnimde de, bu iki usuldeki dersleri birlikte takip edip mukayese edebilme imkanım olması dolayısıyla cami’ bir yöntem oluşmaya başlıyor Rabbimin inayetiyle. İnşaAllah, vasiyetiniz üzere acizane ilk adımımız bu olmuştur. Bu sene bir medrese programına katıldım ve sıfırdan modern ve klasik Arapça derslerine başladık. Modern Arapça olarak Beyne Yedeyk işleniyor. Buraya gelinceye kadar, tüm dersleri her ne kadar hakkını vererek işlemeye çalışıp bitirmiş olsam da bir şeylerin eksik kaldığını hissediyordum hep. Biraz sahaya atılmamanın, metinlerle henüz ciddi bir şekilde iştigal etmiyor oluşumun kuruntusuymuş sanırım; zira buradaki kardeşlerime, elhamdülillah, Arapça derslerinden sonra, işlenen konulardan anlaşılmayan hususları bir de ben izah etmeye çalışıyorum, öyle bir talepleri oluyor. Parazit bir hocalık takdim ettiler kardeşlerim bir nevi, inşaAllah “fitne çıkarıyor, düzeni bozuyor” diye atılmam medreseden. Ayrıca, bir lise talebesiyle de bizzat Durus okuyoruz şu anda, vasiyetinize mutabık kalmaya çalışarak. (Bu derslere başlayıp başlamamakta tereddüt yaşayan, “Acaba dersleri bitirirsem Kur’an-ı Kerim’i, hadisleri ve kadim metinleri anlayabilir miyim? Hakikaten iyi bir şekilde Arapça öğretecek mi bu seri bize?..”varî sorulara boğulan kardeşlerime bir nevi cevap olabilir bu kısım: Dersler layıkıyla bitirilir, başka kaynaklardan da eksikler ikmal edilirse, başka bir kimseye Arapça öğretebilecek bir seviyeye gelinebiliyor.) Dersleriniz ile Arapçayı zihnimizde bir meleke haline getirdiniz hocam. Hakikaten bunu çokça hissediyorum; başka kaynaklardan öğrenilmeye çalışıldığı taktirde birkaç senelik gayret ile birkaç adım atılabilecek bazı Arapça kaideleri, derslerinizle bir meleke haline geliyor elhamdülillah. Mu’tel fiiller gibi. Bulunduğum medresenin üst sınıfındaki talebelerin halen en büyük sıkıntılarından biriymiş. Elhamdülillah, siz derslerinizde bu gibi meşakkatli konuların lübbünü kazıdınız zihnimize; artık sakız çiğner gibi nakıs fiil çekebiliyoruz hocam. Hülasa kıymetli hocam, Allah sizden razı olsun. Bu denli uzun bir yazıyı, şükranımı belirtebilmek, hizmetinizin azametinden birkaç damlalık misali izhar edebilmek için yazdım. Selamün aleyküm hocam, dualarınızda bize de yer verin inşaAllah. (Rabbimden, tüm çalışmalarınız için bereket diliyorum; Secdelerimizdeki zikri anlamama vesile olan gıyabî hocama, secdelerimde dua ediyorum.)

Sonunda bitirdim…. Bu son ünitenin lüzumuna ikna olamadığım için çok zorlandım ve hatta biraz kaytardım sanırım, Abdurrahim Hocanın bir bildiği varmış bu bölümü sona koymakla. Allah çabalarınızın karşılığını versin, bize de sizden aldığımızı başkalarına yaymayı nasip etsin inşallah. Şu andan sonra İslâmî meseleler konusunda sorumluluğumun arttığını hissediyorum, korkmuyor da değilim. Tanımadığınız insanlara yaptığınız bu hizmet, her birimize örnek olur inşallah. Bir dahaki görüşmemize kadar, Allah’a emanet olun.

Kitabı bitirdim. Şükürler olsun. Allah’ın yardımıyla son derse eriştim. Hocam, sesiniz de evlerimizi, kalplerimizi doldurdu. Size ne kadar teşekkür etsek az. Tüm yorumlarla da burada güzel bir dua ambiansı oluşmuş maşallah. Allah tüm Müslümanları böyle azimli kılsın. Bu dersleri bitiren bütün kardeşler daha da ilerleme azmine sahip olsun. Allah benim ve hepimizin günahlarını affeylesin, bizleri ilim yolu üzere sabit kılsın. Allah şerefinizi artırsın hocam. Afiyet ve muhabbetle…

Bugün yağmurda çamurda bu ilimden faydalanmak için kitapları alışımın üzerinden 3 ay geçti. 3 ayda 99 dersi izlemiş oldum. Günde 1-2 ders derken Allaha şükür bitirmek nasib oldu. Benim çerez gibi tükettiğim dersleri 1001 emekle hazırladığınız için çok teşekkür ederim hocam Allah razı olsun. Bu yola girmeden tek hedefim Kuranı kerimi anlamaktı. Artık okuduğum cümlelerin kimisinin tamamını kimisinin bir kısmını anlıyorum (Önceden harfleri bile karıştırıyordum birbirine, temelim sıfırdı) Hedefim sınavlar veya yazı konusunda ustalaşmak olmadığı için açıkçası fiil çekimlerinde çok iyi değilim, babları karıştıyorum vs. Ama önemli olan hedefime kavuştum. NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK SİZE AZ. İleride kendi maaşımı aldığımda ben de katkıda bulunmak istiyorum inşallah. Selametle..

14.01.2021 Bugün itibari ile ben de 4 cildi bitirmiş bulunmaktayım. Burada çok büyük bir emek verildiğini ve benim gibi pek çok kişinin de bundan istifade ettiğini görüyorum. Allah size bunun karşılığını hayr ile versin ve bizlere de sizin yaptığınız gibi başkalarının istifade edeceği işler yapmayı nasip etsin. Buradan sonra kelime mealli Kuran’dan okuma yaparak ve unuttuğum konular için gramer videolarına bakarak öğrendiklerimi pekiştiririm diye düşünüyorum. Bunların haricinde de Arapçamızı geliştirmek ve pekiştirmek için tavsiye ettiğiniz bir şey varsa bilmek isterim.

Kitabı bugün bitirmek nasip oldu. Bana çok şeyler kattığına inanıyorum. Allah razı olsun sayın hocam. Allah sağlık ve afiyet versin. Allah, hesap gününde bağışlanan kullarından eylesin bizleri.

Hocam selamun aleykum, 4 cildi bu videolarla bitirmeyi nasip eden Allah’a hamdu senalar olsun. Başka yorumda dediğiniz gibi, belki de arapça’ya yeni başladım. Sizden de Allah razı olsun hocam.

Hocam çok şükür bütün dersleri bügün sizinle birlikte bitirdim. Allah sizden ebeden razı olsun. Bıkmadan sıkılmadan tane tane işlediniz bütün dersleri.. Sanal alemde böyle bir hoca bulmak gerçekten zor. Ayrıca Bu hizmeti Allah için yaptığınız o kadar belli ki.. Buradan öğrendiklerimle tahsil edeceğim tüm ilme ve hayra kıyamete kadar ortaksınız inşallah…ne mutlu size.. En kısa zamanda bağışta yapacağım inşallah. Allah gayretinizi daim kılsın..

S.a üç ay önce ani bir karar ile Kur’an’ı meal ve tefsirlerden anlamak yerine acaba Arapça metninden anlamak Nasıl bir duygu diye düşünmeye başladım. Sonra internet ortamında gezinmeye başladım. İlk önüme çıkan emsile dersi diye videolar oldu. Başladım dinlemeye ama dinledikçe umutlarım azaldı .Kısa kısa videolar olmasına rağmen sıkılmaya başladım .Ama Yinede hepsini dinledim.Tam sıradaki bina derslerine başlayacaktım ki dost tv de yayınlanan Adım adım Kuran dili videoları karşıma çıktı.Bir iki dinledim ve evet bu işi öğrenebilirim noktasına geldim. Sonra adım adım Kuran dili kitabını aldım ve dersleri sonuna kadar dinledim. Fakat kitaptan takip etmedim. Sadece dinliyordum. Planım şuydu önce sonuna kadar dinleyeyim sonra kitaptan çalışmaya başlarım. Hoca hanımın anlatımı güzeldi fakat dersler sıkıştırılmış olmaktan biraz zor oluyordu anlamak. Sonunda onları dinlerken DURUSUL LUGATİL ARABİYYE Dersleri karşıma çıktı ve başladım onlarında dinlemeye. Bugün itibari ile dersler bitti .Bazen Kuran’ı elime alıp anlamaya çalışıyorum bakıyorum gerçekten anlamaya başlamışım. Üç ay gibi bir zamanda sadece dinlemek ile anlamaya başlamışsam hedefim olan iki yılda bu işi başaracağıma inancım arttı.

 Benim için Arapça, hep yarım kalmış bir hikayeydi…

     Arapça ile ilk tanışmam imam hatip ortaokulunun ilk yılında olmuştu… Hocası ile de aramın çok iyi olmasına ve diğer derslerde özellikle de ingilizce dersinde gayet başarılı olmama rağmen Arapça’dan bir ara koptum ve bir daha da toparlayamadım… Arapçam, ortaokulda da lisede de hep zayıf geldi…

     Ortaokulun son senesiydi sanırım, arapçamı takviye etmek için bir kursa gitmeye karar verdim. Nasıl buldum hatırlamıyorum ama bir şekilde, Süleymaniye’deki Suudi Arabistan-Türkiye Dostluk Derneği’nde verilen Arapça derslerinden haberim oldu… Ayşe Kadın Hamamı sokaktaki üç dört katlı binada ücretsiz Arapça dersleri veriliyordu… Okutulan kitap da Durûsu’l-Luğati’l-Arabiyye idi. Tek cilt halindeki baskısını oradan almıştım… Oraya bir müddet devam ettim. Hafta sonları Aksaray üzerinden Süleymaniye’ye gidip gelirken Arapça kadar İstanbul’u da öğreniyordum. Muratpaşa, Pertevniyal, Laleli, Süleymaniye, Nuruosmaniye ve Beyazıt camilerini keşfedişim hep bu kursa devam ettiğim dönemde olmuştur… Ve tabii ki Sahaflar… Mutlak uğrak yerimdi… Zamanımın çok paramın az olduğu o vakitler ciğerci kedileri gibi sahaf tezgahları önünde dolanır dururdum…

     Neden hatırlamıyorum ama o kursun sonunu getiremedim… İlk cildin ortalarını bulabildiğimizi bile zannetmiyorum. Lakin artık Arapçayı seviyordum… Ayrıca kitabımı da çok sevmiştim…

     Lisenin ilk senesiydi sanırım, okul duvarında gördüğüm bir ilan vasıtası ile Fatih’te, bir yayınevinde ücretsiz olarak verilen Arapça derslerine katılmaya karar verdim… Tesadüf, burada da Durûsu’l-Luğati’l-Arabiyye okutuluyordu… Fakat sınıfın hem yaş ortalaması hem de kitapta geldikleri seviye bana göre çok ileride idi… Devam edemedim fakat burada dersi veren hoca ile kurduğum dostluk benim düşünce ve inanç dünyamı derinden etkiledi… Şu anda o düşüncelerden epey farklı bir noktaya evrilmiş olsam da en azından tevhidî bakış açısını bu vesile ile kazandım diyebilirim…

     Derken lise sona geldik… Bu sefer benim de içinde olduğum bir grup imam hatip öğrencisi için dini takviye dersleri başlatan fedakar ve azimli bir kaç hocamızın kurduğu vakfa devam ediyorduk… Arapça derslerini o ana kadar gördüğüm en iyi arapça hocası olan Mehmet Hoca veriyordu. (Belki isminin internette olmasına rıza göstermez diye soyadını yazmıyorum.) Daha sonraları İngilizce ve Almanca için pek çok farklı hocadan ders alınca anlamıştım ki Mehmet Hoca hayatımda görüp görebileceğim en iyi yabancı dil hocası imiş… Ders kitabı olarak Cantaş’ın Modern Arapça kitabını takip ediyorduk ama Durûsu’l-Luğati’l-Arabiyye de yan kitabımızdı… Bu derslerle ilk ciltte oldukça ilerlemiştik ama ne yazık ki burayı bitirmek de nasip olmadı… Babamı bu derslere dükkandan kaytarmak için gitmediğime ikna edemediğim için bu dersleri de bırakmak zorunda…

      Bir ara elimdeki tüm Arapça kaynakları bir Kur’an kursu talebesine verdim ama Durûs’u vermedim… Bir gün bu kitabı bitirmeye kararlıydım… Özellikle Türkçe bilmeyen bir müslüman ile İngilizce ya da Almanca konuştuğumda Arapça bilmiyor olmanın verdiği ızdırabım artıyordu… Gel zaman git zaman üzerinden belki de 20 sene geçti… Bir ara iki arkadaş, Arapça’sı kuvvetli bir arkadaştan bize Durûs üzerinden ders vermesini istedik ancak o da zaman-mekan senkronizasyonsuzluğu sebebiyle tek ders ile akim kaldı… Kitabımın beyaz sayfaları günden güne sararıyordu… Artık Arapça benim için bir gaye olmaktan çıkıp bir ukde olmaya doğru evriliyordu ki…

     Bir gün internette gezinirken tekellum.net ile karşılaştım. Durûs’un anlatıldığını görünce çok şaşırdım… Derslerin kalitesini, açık seçik anlatılışını görünce gerçekten etkilendim… Çok güzel yapmışlar, bir gün vakti geldiğinde buradan çalışabilirim dedim… Bu arada siteyi hangi vakfın ya da derneğin ya da kurumun hazırladığını bulmaya uğraşıyordum… Biraz kurcalayınca gördüm ki tüm bu dersler bir tek kişinin çalışması ile imiş… O anda bu kadar emek karşısında utandım ve bir insan bu siteye kadar emek vermişse benim de tüm dünya gailesine ve oyalamasına rağmen kitaba tekrar başlamam gerektiğine ve bu sefer bitirmeden bırakmamaya karar verdim…

     Çok şükür birinci cildi bitirdim… Hem de gayet iyi bir özümseme ile bitirdim… Dersler gerçekten çok çok detaylı ve basitleştirilmiş… İnsanın kafasında hiçbir soru işareti kalmıyor… Çok keyifli ve azimli bir şekilde dersleri birer ikişer bitiriyorum elhamdülillah…

     İnsana kalem ile yazmayı öğreten Rabbim nasip ederse her cildin sonunda böyle kısa bir yazı ile Arapça hikayemi sizlerle paylaşmak istiyorum… Nasip olursa üçüncü hikayeyi Arapça yazacağım…

     Bu arada kitabı ve siteyi dostlarımla da paylaşıyorum… Bir arkadaşım da dersleri çok beğendi ve hemen başladı… Benden sonra başlamasına rağmen şu anda benden ileride…

     Bu vesile ile hocamıza da bir kere daha teşekkür etmek isterim… Allah emeklerinin karşılığını hem bu dünyada hem de ahirette hayırla görmesini nasip etsin…

     السلام عليكم
İkınci kitap derslerini daha bu sabah bitirdiğim için bugün yazabiliyorum. Bitirmeden bitirmiş biri gibi yazmayı uygun bulmadım.
İnternet, akıllı telefonlar ve tabletler nefsine hakim olamayan, amaç ve hedeften yoksun pek çok insanın ömrünü lüzumsuz ve acımasızca tüketirlerken, aynı cihazlar 10-15 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz kolaylık ve imkanları nefsine yenik düşmeyen sağlam iradeli insanların emrine 7/24 sunmaktadırlar. Eskiden bir dili öğrenmek için kurs kurs gezmek gerekirken, dersin saatine uymak zorunda iken, kaçan ders kaçmış oluyor iken, anlamadığımız bir dersin tekrarı çok zor iken… şimdi ders cep telefonumuzda, tabletimizde.. istediğimiz zaman ve yerde istediğimiz kadar tekrar ederek ilim sahibi olabiliyoruz. Azmeden birisi eski usül bir medrese talebesinin bir yılda edineceği ilmi 2-3 ayda elde edebilir. İmkanlar var.
Bu bağlamda Arapça öğrenmek için internette pek çok dersler mevcut. Gerek Türkçe gerekse ingilizce olarak hemen hemen ne var ne yok bilgisayarıma indirdim. Bunların içerisinde en profesyonelce, en zahmetli hazırlıklar yapılarak, en anlaşılır şekilde olan dersler bu sayfanın hadimi abimiz/kardeşimiz tarafından sunulmaktadır. Kendisini tanımam, reklamını yapmaya da hiçbir mecburiyetim yok. Yıllarca ingilizce öğretmiş, Almanca ve Rusça’yı belli bir seviyeye kadar çalışmış biri olarak diyorum ki hocamızın dersleri gerçekten takdire şayan. Allah iki cihanda tuttuğunu altın etsin. Takip ettiği kitaplar da piyasada bulunan en güzel 2-3 setten birisi. Ben çok memnunum. Hocamız derslere başlamadan önce 1. cildini bir özel hoca ile ücret mukabili çalışmıştım. İnanın hocamızın dersleri para ile alacağınız derslerden çok daha kaliteli. Benim kendisinden istirhamım sabır ile sonuna kadar seriyi bitirmesi. Ve şayet mümkün olur ise aynı profesyonellik ile Beleğatul Vadiha isimli kitap ile de bizlere beleğat ilmini öğretmesi. Akabinde de imkanları el verir ise bir tefsiri (saffetut tefasir gibi) baştan sona bize okuması. Bir diğer ricam da bu serinin müdavimi olan ilim taliplerine. Durumu müsait olan arkadaşların en azından bitirdikleri kitap başına güçlerinin yettiği kadar hocamıza bağış yolu ile destek çıkmaları. Bu çok birşey olmasa da hocamıza bir moral olur. Yaptıklarına değer verildiğini hisseder. 
Hocamızın derslerinin yanı sıra öğrenci arkadaşların aşağıdaki dersleri de bitirmelerini tavsiye ederim
1- klasik medrese dersleri için (Emsile, bina, avamil, izhar) Muhammed Okumuş beyin dersleri çok kaliteli. İnternette bu dersleri belki 10 ayrı kişiden bulabilirsiniz. Fakat Muhammed hocam gerçekten çok güzel anlatıyor.
2-Necla yasdıman hanımefendinin Kur’an Dili dersleri. bu dersler 69 ders olarak internette mevcut. Bunların akabinde sure analizleri dersleri de bitirilmeli.
Allahın izni ile, hocamızın Medine kitapları dersleri ve yukarıda verdiğim iki seriyi de tamamlayanlar, inşallah, akabinde ciddi ciddi arapça kitapları okumaya başlayabilirler. Bu noktada internette pek çok ders var ve sayısı gün geçtikçe artıyor. 
Arkadaşların kendilerini disipline etmek için açık öğretimden ilahiyat okumalarını ve akabinde de DGS ye girerek İLİTAM programları ile ilahiyatı dışarıdan bitirmelerini de öneririm. Ben açık öğretimden şu an ikinci sınıfı okuyorum. Bu insana gerçelten bir disiplin ve motivasyon veriyor.
Allah (CC) ilim taliplerinin ilime olan aşklarını ve şevklerini, anlayış kabiliyetlerini, hafıza güçlerini, iman ve yakinlerini arttırsın. Bize bu yolda hizmet eden hocalarımızdan iki cihanda razı olsun. Ömürlerine ve ilimlerine bereket versin inşallah.

ARO & AEO

Arapça öğrenmek için önceden beri müthiş bir hevesim vardı. Bu dil ile tek ilişkim, Kuran okuyabildiğim için Arap harflerine aşina olmamdı. Evet, dinimin dilini öğrenmek için arzu duyuyordum ancak mesai mefhumu olmaksızın çalıştığım için bir dil kursuna gitme imkanım yoktu. Birgün youtube da dolaşırken gözüme ‘bir ayda arapça öğren’ başlıklı bir video ilişti. Bir ay ifadesini abartılı bulmakla birlikte ilgimi çekti ve takip etmeye başladım. Bu vesileyle 4 ciltlik Durusul Lugatil Arabiyye kitaplarını temin ettim. Bir kaç ders o siteden çalıştım, daha sonra hocamı keşfettim ve tekelleme sitesinden durus derslerini takip etmeye başladım. 2. cildin ortalarına gelmişken mesai yoğunluğundan ara vermek zorunda kaldım. Takdir edersiniz ki, dil öğrenimi ara vermeye gelmiyor. Bir kaç aylık bir boşluk sonrası tüm bildiklerimi unutmuştum. Daha sonra ilk cildin ilk ünitesinden tekrar çalışmaya başladım ve şu anda 2. cildin 6. dersindeyim.

       Bu yazıyı yazmama konu olan hikayem, daha henüz ilk cildin 4 veya 5. ünitesini çalıştığım dönemde meydana geldi. Yani, daha ‘mâ hâzâ, hâzâ kitâbun’ lardayım. Geçen yıl, yıllık iznimde memleketime gittim ve mahallede bakkal dükkanı olan abimin yanına uğradım. Bir kız diğeri erkek 9-10 yaşlarında iki çocuk bakkala geldi. İlk başta Suriyeli olduklarını anlamadım. Erkek olan bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Kulak verdiğimde dikkat ettim ki, çikolata gofret reyonundaki ürünleri gösterip ‘mâ hâzâ, mâ hâzâ’ deyip duruyor. Aman Allah’ım!.. Nasıl sevindim bir bilseniz.. Yıllarca kendi kendime İngilizce çalışmıştım ve bir turistle karşılaştığımda hiç anlaşamadığımı , hiç konuşamadığımı bilirim. Daha Arapça çalışmaya yeni başlamıştım ve soru bildiğim yerden çıkıyordu!. Çocukların mahallemize yerleşen Suriyeli kardeş olduklarını abimden öğrendim. Bildiğim 3-5 kelime Arapça ile çocuğa ‘mesmuke, min eyne ente’ gibi sorular sordum. Daha sonra kız çocuğuna sıra geldi. ‘mesmuki’ den sonra sanki kardeşinden başka bir yerden olma ihtimali varmış gibi ‘min eyne enti’ yi de sordum tabi. O kadar olsundu. Bildiğim (hepi topu 3-5 tane) bütün kelimeleri kullanarak küçüklerle sohbet ettim. Bu belki de Arapça çalışma azmimi kamçılayan en büyük etkenlerden biriydi ve müthiş bir duyguydu.

       Bir hikayem daha var. Yine Arapça dersi çalışmaya yeni başlamıştım. Ders çalışırken, gramer yanında teleffuzum da iyi olsun diye yanımda kim varsa öğrendiğim konular dahilinde onlarla Arapça konuşurum, onlar anlamasa da ve ilgilenmese de…. Eşim ve büyük kızım o gün evde yoktu. Henüz 5 yaşında olan ve anasınıfına giden küçük kızım Sümeyye yanımdaydı. Küçük kızıma kitabın ilk ünitesinin resimli konularını gösteriyor ve okuyordum: ‘hâzâ kitâbun, hâzâ kalemun..’ Küçük zeki kızım olayı çözmüştü! Annesi ve ablası da eve geldi. Ve kızım odanın eşyalarını göstererek başladı Arapça konuşmaya: ‘haza perdeyun, haza kapıyun, haza televizyonun, haza masayun….’ Hep birlikte gülüştük ve Sümeyye’yi alkışladık 🙂

       Şüphesiz dil öğrenimi çok önemli. Mümkün olduğunca çok dil öğrenmekte fayda var. Ancak Arapça bizim için hepsinden önemli. Herşeyden önce dinimizin dili. Yani işin hem bu dünyaya hem de ahirete bakan bir yönü var. Öğrendiğimiz Arapça konulardan Cuma hutbelerinde ya da Kur’an dinlerken karşılık bulabilmek müthiş bir duygu. Allah bu yolda bizleri muvaffak etsin. Hocamızdan da Allah razı olsun. Saygılarımla…

Sayın hocam, ben Anadolunun ucra bir yerinde kamu görevlisi olarak bulunmaktayım, malesef arapça öğrenme sevgimi tatmin edecek imkanlara sahip değil iken başka kaynaklardan işlemekte olduğunuz eserin 1. ve 2. cildininin anlatımını takip etmiş olduğum sırada sizin dersleriniz ile karşılaştım. Şimdi sizin derslerinizi sıfırdan dinlemeye başlayarak 1. cildi bitirdim. En son 2.cildin 5. dersini dinledim. Yapmış olduğunuz bu hizmetten ne kadar istifade ettiğimi anlatmam çok zor. Lakin takip etmekte olduğunuz dersleri devam ettirmeniz halinde inanıyorum ki çok güzel bir temel oluşturabileceğim. Bulunduğum yerde kurs alma imkanı bulunmamakta ancak sizin dersleriniz ile şuana kadar ilk kitaptan takıldığım hiç bir husus kalmamış bulunmaktadır. Özellikle artık tercümelerde sorun yaşamıyorum en önemli eksikliğim olan gramer bilgisine dair de videolarınızdan çok önemli bilgi ediniyorum. İnşallah tüm dersleri bitirme sabrı ve imkanını sizlere nasip olurda bizlerinde hizmetinizden istifade etme imkanı olur. Allah emeğinizin ve hizmetinizin karşılığında hem bu dünyada hem de ukbada sizleri inşallah en güzel şekilde ödüllendirir. Allah’a emanet olunuz.

Kıymetli hocam; sitenizden aradım size mesaj gönderecek yer ancak burayı bulabildim. Ayrıca isminizi ve resminizi de bulamadım.

Epeydir arapça öğrenmeye çalışan biri olarak hakikaten çok verimli ve akıcı bir seri olmuş. Allah razı olsun. Emeğinize sağlık. Ayrıca böyle büyük bir hizmeti meccanen yapıyor olmanız, ayrıca takdire şayan.. Hele ki kuran, cennet ve peygamber dili olan arapçayı öğreterek essebebu kelfail olarak inşallah çok hayırlara nail olursunuz. Zaten ilim ve ilme hizmet parayla yapılmaz. Bu fakir de hem mühendislik yapıyor hem de ufak tefek malumatımızı meccanen insanlarla paylaşıyor.. cümlemizin hayratını Rabbim kabul etsin inş. sizleri tekrar tebrik ederim. Cenab-ı Hak murad ettiğiniz maddi ve manevi dünyevi ve uhrevi neticeleri hasıl buyursun inşallah.. Amin

Allah razı olsun hepinizden, çok tatminkâr ve açıklayıcı, kolay anlaşılır olmuş.

Alah razı olsun çalışma serüvenini bitirip emekli olduktan sonra yarım kalan arapça eğitimine yeniden başladım. Bana kolay gelsin.

DOSTUM SENİ CANI GÖNÜLDEN KUTLUYOR VE TEBRİK EDİYORUM BU YAZIYI OKUMADAN SİZİ İLAHİYAT ARABCA PROFÖSÖRÜ SANMIŞTIM,ALLAH SENDEN RAZI OLSUN BU SİTE Yİ OKADAR ÇOK KİŞİ KULLLANIYORKİ BİLEMEZSİN BEN DE 66 YAŞINDA MÜHENDİSİM ÖNDERDE DE VE İGEDER DE ARABCA ÖĞRENİRKEN TEKELLÜMÜ KULLANIYORUZ AZMİNEDE HAYRANIZ.GÜZEL GÜZEL ANLATIYORSUN 4 CİLDİDE VİDEOYA ALMIŞSIN BENDEN BİR DİLEĞİN OLURSA EMRİN BAŞIM ÜSTÜNE TEL 5335270259 M.HİKMET HASÇİÇEK ALLAH SENDEN RAZI OLSUN.CENNETLİKSİN AHİRETTE BEN ŞAHİDİNİM, Fİ EMANİLLAH

Cenabı Allah razı olsun.Gerçekten çok faydalı,herkesin arapçayı evinde öğrene bileceyi tarzda işlenen bir ders.

Selamün Aleyküm hocam, öncelikle emekleriniz için çok tşk.ler Allah razı olsun bir çok site izledim. Sizin açıklamalarınız :hiç arapça dil bigisi olmayana en net ve türkçe ile bağlantısını kurarak anlatılabilen bir çalışma. Ben kitaplarınızı aldım,videolarınızı da izliyorum. Ancak bu videodaki ders notlarını basılı olarak temin etmem mümkün mü ? Gözlerimde hassasiyet olduğu için bilgisayardan takip etmekte zorlanıyorum. Ücret karşılığı temin edebilirmiyim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden tsk.ler.

Sa, Ben de sitenizi Youtube’dan Arapça eğitim ararken buldum (Rabbim tevafuk ettirdi). Arapça öğrenme hevesimi arttırdınız. Kitapları aldım yavaş yavaş videolardan çalışmaya başladım. Şu anda 59 yaşındayım, Rabbim ömür verdiği müddetçe öğrenmeye çalışacağım. Allah sizden razı olsun.

Selamünaleyküm.Sadace ” Allah’ın kelamını tercümeye ihtiyaç duymadan anlamak” maksadıyla 44 yaşında iken 50 yaşına kadar bu dili öğrenme hedefi koymuştum. Yaşım 49. İki yıl arapça kursuna gittim. Bilgisayar ortamında çeşitli kaynaklara uzunca süre ayırdım. İki ay kadar önce bu değerli eserinize ulaştım. Şu an itibarı ile 60. dersteyim. Mükemmel keyifli ve en ince ayrıntılarına kadar dokunarak anlattığınız derslerinizden çok faydalanıyorum. Bir türlü tutamadığım ipin ucunu sanki tutacakmışım gibi hissetmeye başladım. Hevesimi arttırdınız hocam Allah razı olsun. Oturduğumuz yerden hiç bir bedel ödemeden bu imkanı bize verdiğiniz için mahcubiyetle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu emeğinizin karşılığını en güzel bir şekilde görmenizi Rabbimizden niyaz ediyorum. 

Sizlerin hakkını nasıl öderiz inanın kelime bulamıyorum söyleyecek. Allah razı olsun hazırladığınız içerikler, youtube videoları herşey için.

maşaallah üstün bir gayret ve çok güzel birsonuç

Gülbiye ve bıbıraba, nın arapça yazılışı ve ebcet değerini verebilirmisiniz

Gercekten cok kısa oz acıklamıssınz bende cok karıstırıyodum.. ısın mantıgını anladım su an allah razı olsun

s.a hocam.ben de hedef belirlemeye çalısıyorum .makaleniz beni aydınlattı emeginize saglik.

Allah razı olsun şuan ikinci kitabın yarısındayım ve bazı kuran ayetlerini anlamaya başladım bile. Çok teşekkür ederiz. Youtube’daki en profösyonelce hazırlanmış dil öğretim videolarından. Helal olsun

Hocam teşekkürler derslere yeni başladım inşeallah Allah ın izni ve sizin vesilenizle arapça öğrenirim…
Hocam Allah razı olsun gerçekten mükemmel ders anlatımı yapmışsınız. Arapça gözümü öyle korkutuyordu ki ALLAH’ın izni ve sizin vesilenizle inşeallah başarılı olacağıma inanıyorum . Selam ve dua ile.

Adammışsın adam, helal olsun, ekeltrik elektronik mühendisi olarak çok işler başarmışsın kardeşim. senin gibi bu işe emek veren kaç ilahiyatçı var acaba? inşallah bir gün Rabbim sana Kuranın tahlilinide yapmayı nasip eder biz ve bizim gibi ilim talebeleri istifa eder.

Ben de risalei nur okuyucusu olarak çok kısa bir sürede risalei nurdan aldığım temelin üstüne diğer dersleri bina ederek çok rahat bir şekilde şu an arapça iletişim kurabiliyor ve de kurandan az çok mana çıkarabiliyorum. O yüzden ben de şiddetle risale nur okumayı tavsiye ederim, hocamızı acizane tasdik ve teyid ediyorum

Hocamızın bir süredir takipçisiyim ve Durûsu’l-luğati’l-Arabiyye derslerini seyrediyorum. An itibariyle birinci cildin 12.dersini bitirmiş bulunmaktayım ve bu sene İlahiyat Ön Lisans programına başlayacağım, nasipse. Dinime olan merakımı gidermek veya imam/müezzin/Kur’an öğretmeni olmak için değil; İlâhiyat akademisyeni olmak maksadıyla, makine mühendisliğinden mezun olmama bir yıl kalmışken bu kararı verdim. Yıllardır hakkında çeşitli kadim eserleri okuyarak kendimi doyurduğum İslam’ın çok zengin bir medeniyet olduğunu farkettiğim için, mühendislik yapmayıp ömrümü İslâmi ilimlerle iştigal ederek geçirmeyi kendim için çok daha büyük bir mutluluk olarak görüyorum. Bu uğurda çok şeyi feda edeceğimin(Başta ailem olmak üzere yakın çevremin tepkisi, ekonomi, toplumun gözündeki saygınlık vesâyire) farkında olmama rağmen, her insanın bir fıtrat üzere yaratıldığını ve benimde yıllardır içimde yanıp tutuşan o ilim aşkının İslâm’a meftûn olduğunu düşünüyorum. Bu gâyede ilk yapılması gerekenin İlâhiyat ön lisans programına katılıp, sonrasında lisans diploması alarak yüksek lisansa devam etmek şeklinde olduğunu düşünürsek, Arapça’nın ehemmiyeti tartışılmaz. Hocamızdan Allah razı olsun ki, gerçekten muhteşem bir eğitim seti hazırlamış. Kolayca öğrenebiliyor ve anlamadığınızı sorduğunuz da yanıt alabiliyorsunuz(burası en önemli ayrıntı!). Yılmayın kardeşlerim! İlim kolay tahsil edilemeyen bir ganimettir, uğraşalım, çabalayım ve başaralım. Hocamız ve onun gibilerden de Allah razı olsun! (Dipnot: İ’tikâdî olarak kendi fikirlerinizi oturtmadan, ilahiyat okumanızı tavsiye etmiyorum. Burası gerçekten mühim..)

Merhaba hocam, Bir kaç yıl önce Kitapları almış, derslere bir kaç ders başlamış ve bırakmıştım. Bu kitaplarda ki dersleri iyi anlatan bir eğitim arıyordum.Sizin eğitimlerle , tamda belirttiğiniz gibi önce dersleri seyrederek, sonra tek tek yazarak ve en son kontrol amaçlı tekrar seyrederek devam ediyorum.Allah sizden razı olsun, anlatımınız çok net ve anlaşılır. Amacım Kerim kitabımızı anlayabilmek ve bir miktar da konuşup anlaşabilmek, umarım istediğim seviyelere gelirim. Tekrar selam eder, saygılarımı sunarım. Murat Bozdağ

Hocam ALLAH razı olsun bende 53 yaşındayım şimdilik buradan çalışmaya başladım tesadüfen gördüm arabca öğrenecekler için tavsiye ederim çok faydalı ve güzel anlatıyorsunuz rabbim çalışmalarınızda muvaffak kılsın dua eder dua larinizi bekleriz selamun aleyküm.

Selamünaleyküm değerli kardeşim, ben 3 arkadaşımla birlikte 2006 yılında İstanbul’da sabah namazı sonrası haftanın 3 günü toplam 3 saat bir hocamızın eşliğinde Durusul Lugatul Arabiye isimli kitaplardan Arapça dilini öğrenmeye çalışıyorduk. 1.cilt bitirdik sonrasında hocamızın Yurtdışı görevinden dolayı ikinci bir hocamızla devam ettik. İkinci ciltten 5 ders gördükten sonra bu hocamızı da Diyanet Almanya’ya gönderince derslerimiz kaldı. Ama ben derslerdeki ses kayıtlarımı zaman zaman dinleyerek bu dile karşı ilgimi hep canlı tutmaya çalıştım. Aradan 14 yıl geçti tek arzum Allahın Kelamını anlayabilmek adına arayış içinde iken İnternet ortamında Sizin derslerle karşılaştım. Aylar boyu susuz bir çölde kalmış bir insanın suya kavuşması sevincini yaşadım. Sizin derslere 1.Cilt 1. ders den itibaren sistemli bir şekilde yazarak ve defter notları tutarak devam ettim. Çok şükür bugün itibariyle 1.Cilt i 23. dersi tamamladım. Öğrenme isteğim gittikçe artmaya devam ediyor ama daha iyi öğrenebilme adına hızlı bir şekilde 1.Cilt tekrarından sonra 2. Cilde başlamayı düşünüyorum. Değerli Hocam yapmış olduğunuz bu hizmetin maddi olarak değeri verilmez. Manevi olarak da Allah sizden razı olsun gerçekten Arapçayı Kur’an dilini öğrenmek isteyen kardeşlerimiz için çok büyük bir hizmet sunuyorsunuz. Dualarım Rabbimiz bu hizmetinizin karşılığını Cennetinde yüksek makamlar olarak vermesidir.

Ben Ahmet SARIOĞLU 67 Yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum.

Sayin hocam kuran öğrenmeye çıktığım bu yolda Allah sizi çıkardı karşıma.gercekten çok istifade ettim.verdiginiz emekleriniz için Rabbim sizi iki cihanda da mutlu etsin inşallah.keske kurani kerimi de bu şekilde açıklayarak tercüme etseniz nekadar güzel olurdu.cunku araştırıyorum ama sizin gibi açıklayıcı anlatan yok.bu konuda ne yapabiliriz yardımcı olur saniz çok sevinirim.

Böyle eşsiz bir hizmetten dolayı Allah Razı olsun. Bütün derslerinizi Lqtoronto. brother Asıf’ın dersleriyle paralel takip ediyorum. Sizin dersler baklava, Asıf’ın derslerde helva. Benim için mükemmel bir ikilisiniz. İkinizde dünyanın diğer uçlarında olmanıza rağmen. Duacıyım ikinizede.

Es-selâmu aleykum pek kıymetli hocam,

Türkiye sınırları içerisinde hazırlanmış olan en samîmî ve kapsamlı, doyurucu, kolay anlaşılır, Arapça öğrenimine yeni başlayan talebelere, evvelâ bu dilden korkulmaması gerektiğini öğreten… yegâne bir proje yürütüyorsunuz. Allah rızâsı için devâm edin bu projeye hocam; koca bir külliyata dönüşsün biricik, samîmî projeniz. İstediğiniz geri dönütü alamıyor olabilirsiniz, lâkin hakîkatte -siz de pekâlâ biliyorsunuzdur ki- sessiz duâcı ve tâkipçiniz pek fazladır.

Allah sizden râzı olsun kıymetli hocam. Bir videonuzun bir dakîkasından istifâde edip, öğrendiği bir Arabî bilgi ile hayâtına değer katan, bir âyetin bir kelimesini bilebilecek bir duruma gelen bir kimsenin hayrına ortaklığınız dâhi imrenilesidir. Kaldı ki siz bu işi baştan sona ele almış, sâyenizde nice binleri nassı anlayabilir kılmışsınız. Rûz-u mahşerde bire bin alırsınız inşaAllah şu güzîde çalışmanızın karşılığını.

Rabb’imden, ömrünüzde huzur ve bereket, çalışmalarınızda muvaffâkiyet dilerim kıymetli hocam. Allah’a emânet olunuz. Düzenlemek için buraya tıklayın.

Bence bu yaptığınız çalışma amel defterinize konulsa yeterli gelir diye düşünüyorum. İnşallah öyle olur. ayrıca Kur’anımızı sizin sayenizde kelime kökenini inebilme yarım yamaklakda olsa anlama seviyesi edindik. Elhamdülillah. Allah razı olsun çalışmalarınızın devamını merakla bekliyorum.

Teşekkürler

Selamün aleyküm pek kıymetli hocam. Evvela, ilim talebeleri için on yıllar boyunca inşaAllah ser-levha mesabesinde olacak olan Arapça ders külliyatınızın, Kıyamet gününde hayır hanenizde bir dağ gibi yükselmesini Rabb’imden niyaz ediyorum.

Benim gibi binlerce sessiz takipçiniz, duacınız bi-iznillah vardır. Onun için, kanalın zahirindeki sessizlik sizleri kaygılandırmasın, müteessir etmesin. Arapça eğitiminde Türkiye sathında bir çığır açtınız, binlerce insanın ibadet hayatına doğrudan doğruya te’siriniz oldu. Bu fazilete, bu nimete gıpta etmemek, doğrusu mümkün değil. Allah sizlerden ebeden razı olsun.

 

Allah razi olsun hocam dinledikce dinleyesim geliyor. Allah size hayirli mukafatlar versin. Bu emeginize karsilik cennet nasip etsin.

Hocam çok teşekkür ederim siz ve sizin gibilere . Bu işi ne için yaptığınızı bilmiyorum ama kimlere neler yaptırdığınızı bir bilseniz çok teşekkür ederim tekrardan…

Selamün aleyküm hocam,derslere devam ettiğin için çok sevindim, ilahiyata başladım,geçmiş derslerinizi izlediğim için arapça muafiyet sınavını ikincilikle geçtim, Allah razı olsun sizden,derslerinizin devamını diliyorum,rabbim kolaylık versin​.

Hocam, Allah sizden razi olsun. Hem bu kitabi Amsterdam’da bir hocadan isliyoruz, ustune de sizden tekrar dinleyip yaziyoruz.. Nuurun ala nuur oluyor.. Allah size saglik selamet versin hocam

Bir küp manevi altın bulmuş gibiyim. yapılan güzel yorumlar ilim aşkınızı ziyade etsin. ALLAH tüm ilim öğretenlerden ÖZELLİKLE SİZİN GİBİ DEĞERLİ HOCALARDAN RAZI OLSUN ŞEYTANIN VE NEFSİN HER TÜRLÜ FISILTILARINDAN MUHAFAZA EYLESİN.

Hocamızı saygıyla tebrik ediyorum, gerçekten özel bir ders hocası bile ancak bu kadar ayrıntılı anlatabilirdi, özellikle de konuları açıp detaylara girmesi ve derse girişten önce konu tarzını anlatışı artık harikanın en iyisi olduğunu gösteriyor. Allah hocamızdan razı olsun çok teşekkür ediyorum.

Merhaba Hocam, kuranı kerim üzerine pazar günleri başladığınız yeni çalışma dikkatimi çekti. durus derslerini videolarınızdan bitirmiş biri olarak bu çalışmanın rehber hoca eşliğinde olması çok iyi oldu. tek başıma kuran metni çok karmaşık geliyordu. inşallah haftalık derslerinizi yakından takip edeceğim. Allah yapmış olduğunuz hizmetin ecrini arttırsın, yolunuzu açık etsin. şahsen böyle bir hizmete destek de olmak isterim bağış hesabı üzerinden. Allah razı olsun.

Hocam insaallah derslerinize basladim ve büyük bir hazla devam etmekteyim. Rabbim hizmetiniz karşılığında sizi mukafatlandirsin.

Muhterem hocam Allah razı olsun. Dilerim bu faydalı çalışmanız size huzuru mahşerde şefaatçi olur. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

S.A. SEVGİLİ HOCAM. DERSLERİNİZDEN ÇOK FAYDALANIYORUM. DAHA ÖNCE EBU ZERKANIN DERSLERİNİ TAKİP EDİYORDUM. HER İKİNİZDEN DE ALLAH RAZI OLSUN . DERSLERİNİZİN İÇERİĞİNİ ÇOK GÜZEL DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZ. BENCEDE GRAMER + METİN OKUMA + PRATİKLER + YENİ KELİMELER İÇİ İÇE OLMALIDIR. YABANCI DİL EĞİTİMİNDE BİRİSİNİ BOŞ BIRAKIRSAN EKSİK KALIYOR.İKİNCİ KİTABIN SONUNDAYIM FİİLLERİN BAŞINA GELEN FE Yİ BİR TÜRLÜ KAFAMDA BİR YERE OTURTAMADIM. ( ARADA KAÇIRDIMMI BİLMİYORUM ÇÜNKÜ 1. KİTAP VİDEOLARINIZI İZLEMEDİM.)

Samimi şekilde söylüyorum; Allah bin kere razı olsun. Kendi Arapça hocamdan kat kat daha güzel anlatıyorsunuz. Müdaviminiz oldum; daha ne diyebilirim? Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş. İzleyip dinlediğim ve hiç bırakmadan takip edeceğim diğer dersler için de şimdiden teşekkürler 🙂

Hocam Allah sizden razı olsun. Bir ders bu kadar güzel anlatılamaz.

Assalamu alaykum Ustoz Alloh sizlardan rozi bo’lsin ben O’zbekistonlik muslimalardanman.Siz va ebu Zerkaning derslaridan ham turkça ham arapçani öğrendim.ikkingizdanda Alloh razi bo’lsin.Arapçadan kadin höjalar ölsa elektron pochta yoki tel.nomerini bersangiz.çök sevingan bölardim

Bir söru var edi.durusul sarobiyya kitobining 3jiltida 37saxifada ATnining qavlida ايام اخر deyilgan 41saxifada xolidnin gapida _نحن مسرورون هل من راسب في الفصول الاخري deyilgan yani alfusuli kalimasidan so’ng uxro kalimasi galgan nedan اخر yani kalimasi galmagan hangi qoida var bu iki saxifadagi sözlarda. Alloh ustinizdan rahmatlar yağdirsin.shuni biza anglatsangiz.

Alloh razi ölsin​

Maşallah hocam Allah bu gayretinizin mükafatını inşaallah Allah ahirette en güzel şekilde versin.Çok istifadeli sabırla bu dersler takip edilirse özenilerek inşallah arapca öğrenilir. 

Derslerinizi takip ediyorum. İstifade ediyorum. Ancak 3. ve 4. kitabın derslerini göremiyorum. Bu dersleri ne zaman siteye koyacaksınız? İkincisi, farklı metinleri de işlerseniz. Mesela klasik ve modern metinleri dilbilgisi ile beraber çok iyi olur. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Allah muvaffak etsin. Selam ve dua ile.

 

Selamun Aleyküm Hocam,
Merahul Ervah adlı kitaptan vede Muğnil Lebib adlı kitaplardan ders yapabilirmisiniz bu kitaplardan hiç bir hocaefendi internette ders yapmamış.Eğer boş vaktiniz oluyorsa bu kitaplardan ders yapmanızı rica ediyorum Allah sizden ve hizmetlerinizden razı olsun.

Hocam büyük bir şevkle dersleri takip ediyorum. fakat çalışmalarım bitti maalesef, çünkü video derslerinizi bitirdim. affınıza sığınarak derslerin devamını büyük bir heyecanla bekliyorum.

Allah çalışmalarınızda başarılar ihsan eylesin

Rabbim öncelikle bu hayırlı hizmetinizin karşılığını kat kat versin. Ve kitabın tüm ciltlerinin anlatımını nasip eylesin. Bence tüm dersler bitince ders videolarını, ders notlarını ve kitabı bir DVD şeklinde uygun bir ücret mukabili sitenizden satış yapabilirsiniz. Böylece arşiv oluşturmak isteyenler videoları indirmek için uğraşmaz.

 

Salamun alaykum Hocam,
1988 den itibaren arapcayi ogrenmek istemis, degişik kaynaklari yonelmis,denemis ama bir turlu basarili olamamis biri olarak, ilk cildi sayenizde bitirmis oldum. Rabbim iki cihanda yar ve yardimciniz olsun.Selam ve dua ile,

Selamun aleyküm, Allah samimiyetle yaptığınız bu hizmetten razı olsun. İnşaAllah dersler daim olur da biz ilim sevdalıları yolda kalmayız.

Hocam geçen sene ramazan ayında derslere başlamıştım. Elhamdülillah ikinci cildin 5.dersine geçtim. Hızlı ilerleyemiyorum ancak azimliyim, hevesliyim, gayretliyim. Allah sizden razı olsun. Derse çok hakimsiniz, hiç akılda soru bırakmıyor ve güven veriyorsunuz. Ders anlatımınız mükemmel inşallah daha çok insanın faydalanmasını Rabbim nasip etsin. Allah yardımcınız olsun. Dualarım sizinle…. 

Hocam sıkı bir takipçiniz olarak 15 saat önce youtubede önerilerinizi bekliyorum demişsiniz… Hocam şu 2.cildin dersleri bir an evvel bitirilse çok iyi olacak… Çok fazla aralık geçiyor 2 ders arasında… Hemen tamamlansa zaten fazla ders kalmadı… Ondan sonra da bir yandan 3.cild dersleri devam ederken bir yandan da sitede de açmış olduğunuz ve çok yakında demiş olduğunuz sarf ve gramer dersleri başlasa… Tabi bunları emsile-bina şeklinde başlatmazsanız çok iyi olur çünkü bu dersler zaten bir çok sitede var… durmadan baştan baştan çekiyorlar… Mesela direk izzi den başlanılsa yahut daha değişik bir sarf kitabından başlanılsa… nahivden de zuruf,avamili cürcani,terkib,katrun neda,şerhul muğni gibi dersler ya da daha değişik nahiv eserleri okutulsa çok iyi olur… Allah sizden razı olsun…

sa. değerli hocam 1 aydır dersleri takip etmekteyim , daha önce de arapçayla- ingilizceyle ilgilendiğim olmuştur, ama ilk kez sizden tam anlamıyla faydalandığımı anladım, bu metodla ilk kez karşılaştım bu şekilde devam ediniz.
​Allah mukafatınızı artırsın, 3. cild dersleri ne zaman başlayacak sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Allah razı olsun….

Sayın hocam Durusul lugatil arabiyye derslerinizi takip ediyorum, sürekli web sayfanıza ve youtube deki alanınıza heyecanla bakıyorum bugün yeni ders yayınlanmıştır diye ancak bazan ayda bir bazan 2 ayda bir ders yayınlıyorsunuz böyle giderse Allah ömür verirse durusul lugatil arabiyye derslerini 5-6 sene sonra inşaallah tamamlayabileceğiz, Allah gayretinizi artırsın Allah sizlerden razı olsun

Arada bir kelimelerin hafızada kalması konusunda lütfen tavsiye verin..benim gibi elif -be den arapçaya başlayanlar için birde okuma sıkıntısı var…aşacağım inşallah.konular ilerledikçe ezber de artıyor..bir kelime kaç hale ve harekelere giriyor.çok güzel dersleriniz.kursa gitmeden önce sizle çalışıyorum. Bana çok şey katıyor..emeğinize sağlık..şükran…şükran…

Hocam verdiğiniz hizmetlerden dolayı Allah razı olsun ve ilminizi artırsın.
Dersleri takibe yeni başladım ve gerçekten çok istifade ediyorum.
Özenle ve itina ile hazırlanmış olduğu çok belli.Allah gayretinizi ve ilminizi artırsın.

Tam anlamıyla harika bir anlatım kutlarım bir kez değil çok defa izleyip tekrar yapıyorum ve dersler anlatım tarzından dolayı da sevdirerek öğretiyor.

Bir de sizden ricam aynı anlatım ile (çünkü çok anlaşılır ) kuranı kerim açıklamalı dersleri yapılsa çok mutlu olurum.. sevgiler

Arapça derslerinizden istifade ediyorum. Paylaşımlarınız için Allah razı olsun. Rabbim bu yola emek ve gönül verenlerin gayretini artırsın inşAllah.

TEŞEKKÜRLER..TEŞEKKÜRLER..

Selamünaleyküm sayın hocam, Ben şu ana kadar Fransa’da ikamet ediyordum, geçen seneden bu yana Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum, şu anda 2.sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Allah’ımıza hamdolsun Mikdat hocamla Arapça derslerine başlayalı 2 seneye yakın bir zaman oluyor, o günden bu yana çok iyi bir gelişme göstererek hazırlık sınıfını da geçmeye Rabbim beni muvaffak kıldı. Bu başarıda sizin emeğiniz çok, baştan beri derslerinizi büyük bir sevgi ve bir o kadar da saygı ve hürmetle takip ediyorum, açıklama ve yorumlarınız çok faydalı oluyor. Hocam, siz belki farkında değilsiniz ama benim hocamsınız, bu vesileyle bu fevkalade hizmetinizden dolayı teşekkürü bir vazife bilir, hizmetinizde daim olmanızı Cenab-ı Mevla’dan temenni ederim. Saygılarımla…

Selamun Aleyküm

Almanya’da yaşıyorum ve yıllar öncesine dayanan arapça öğrenme isteğimi, inşallah sizin çalışmalarınızla gerçekleştirebileceğimi ümit ediyorum. Tarifi mümkün olmayan bir heyecan ve mutluluk içerisindeyim. Bütün bu çalşmaları şu ana kadar hiçbir ücret karşılığında yapıyor olmanız ise takdire şayan bir davranış. Yaptığınız bu hizmetin arkasında nasıl bir çalışma ve özveri olduğunu çok iyi bilen biri olarak size çok teşekkür ediyorum. Mevlam sizden razı olsun. Fakat siz de takdir edersiniz ki insanoğlu, zahmetsizce ve karşılıksız olarak elde ettiği şeylerin kıymetini pek bilmiyor.
BU SEBEPLE BU SİTEDE, DOLAYISIYLA YOUTUBE DA YER ALAN VİDEOLARDAN FAYDALANAN VE DAHA İLERİ DÜZEYDE ( SARF, NAHİV v.s )VİDEOLAR VE DERSLER BEKLEYEN ARKADAŞLARA SESLENMEK SESLENMEK İSTİYORUM:
Yaşadığım ülkede sadece Arap alfabesinin ve bir kaç günlük konuşma kalıplarının öğretilmeye çalışıldığı kurslara en az 150 Euro ödenmekte. Biraz daha fazla bilgi için ise daha fazla miktarları gözden çıkartmalısınız. Bu kitabın yazarı Dr. V. Abdurrahim’e ait sitede yer alan videolarda bile böyle bir mükemmel anlatım yok. Kitabın orjinalindeyse sadece kurallar anlatılıyor açıklamalar ve anlatımlar yok. Bu sebeple bu hizmete az da olsa bir katkıda bulunmalıyız ki, en azından teknik masrafların karşılanması mümkün olabilsin ve ileriki çalışmaları istemeye yüzümüz olabilsin. Üstüme vazife olmadığını düşünen arkadaşlardan da haklarını helal etmelerini rica ediyorum.
Hocam inşallah elimden geldiğince destek olacağım. Allah yardımcınız olsun. Sizden ricam. ders notlarına nasıl ulaşabilirim. Kitabın orjinali var fakat videoları kağıt üzerinden sizin notlarınızla takip edebilirsem daha başarılı olabileceğimi sanıyorum.
Allah’a emanet olun

 

Esselamu aleyküm Değerli hocam,

​Öncelikle sizi Allah için seviyorum yaşım 64. 45 yıldır Hollanda’dayım Hafızlık yaptıktan sonra sözde Arapça okudum; sözde diyorum zira senelerimi verdim Emsile, Bina, Maksut, Avamil, İzhar, Kafiye, Molla Cami, tekammul, tefsir, fıkıh, akla gelecek ders kitaplarını ezberleyecek derecede okudum, sözde hoca oldum ve Arapça’dan medrese usulü icazet aldım senelerimi verdiğim halde iki kelimeyi yan yana koyup konuşmak için cümle kuramıyordum ta ki sizin seslendirdiğiniz Durusu’l-Luğati’l-Arabiyye videolarınıza rastlayana kadar. İlk etapta birinci kitabı hem üzerinde çalıştım hem de videoları izledim, bu sayede kendimi geliştirdim. Allah sizden razı olsun yanımda Arap arkadaşlarım var, onlarla sürekli sohbet edebiliyorum. Bu arada sizin hazırlamış olduğunuz dersler sayesinde Fransa’da, Hollanda’da, Türkiyede 16 öğrenciye internet üzerinden ders veriyorum hazıra konmuş gibiyim hakkınızı helal ediniz Bursa Uludağ üniversitesinde bir öğrencim var hafızlık yapıyor telefonla dinliyorum ve Kuran’ı İbn-i Kesir tefsirini okuyarak ezberliyor ve sizin o dört kitabı onunla iki kere baştan sona okuyup üzerinde çalışma yaptık sadece onları değil paralel olarak emsile bina avamil izhar da okuttum ayrıca her gün için arapça bir video izlettiriyorum ve bunu ders olarak algılamasını sağlıyorum sırasıyla imam buhari, imam tirmizi, imam gazali, harunur reşid, Hz. Ömer, Errisale, Halit bnul velid serilerini izlettim çok büyük ilerleme kaydetti ve bunları sadece iki yıl zarfında yaptı. Kuranı fatihadan başlattım şu anda 14. cüzdedir ezberlediği her sayfayı namazda sabahtan akşama okuması yüzünden ezberledikleri hep fatiha gibi hafızasında Maşaallah günlük iki sahife ezberliyor ezber okuduktan sonra ezberden kırık manası ile birlikte mealini okuyor işte bütün bunlar senin verdiğin eşsiz hizmetin meyveleridir, teşekkür ederim vesselam.

Size şu müjdeyi verebilirim biz elimizden geleni yaptıkça Allahu teala bereketini artırır tıpkı sizi tabiri caizse bir çocukla klonladım bizden sonra aynı yolu takip edecek sizi olduğu gibi özümsemiş ve derslerinizi ses uyumu dahi aynı sizin anlattığınız şekilde ezberlemiş. Daha üniversite 2. sınıfa geçmiş ve şimdilik üç öğrencisi var sizden aldığını onlara satıyor.

İnşaallah nasip olursa günün birinde onu internet üzerinden sizinle tanıştırırım. O da Avrupa’da, Fransa’da kalıyordu şimdi Türkiye’de. Bu yıl ikinci sınıfa geçti ancak akademik bir beyine sahip kuranı kerimi ezberlediği sayfaları adeta fotoğrafını çekiyor yani “photographic memory” e sahip gibi şu anda diyanette görev yapan birçok imamdan daha ilerde bir bilgi birikimine sahip Nurul izahı ona ezberlettim ayrıca onlarca Hadisi şerif ezberlettim başta “Annawawi 40”.

Hocam müsterih olunuz sizin hiç bir yanlışınız vuku bulmamıştır dört kitabı da inceledik dinledik ve istifade ettik adeta beni yanlış yapmaktan korudunuz.

 

Hocam sarf ve nahiv dediğimiz klasik arapça eserleri de okutsanız çok faideli olur… inşeALLAH durusun 4 cildini de bitirirsiniz çünkü başlayanlar hep yarım bıraktılar internette ilk 2 cildin dersleri başkalarının anlatımlar ile de var lakin 3 ve 4 yok… sarf ve nahivle ilgili de emsile bina maksud izzi dersleri hep var ama bir merah dersi şafiye dersi şerhut tasrif dersi olsa… nahivle ilgili de batı kitaplarının dersleri hep var ama doğu kitapları yok mesela bir avamil-i cürcani, zuruf, terkib, sa’dullah-i sağir, ecrumiye, tebsidul ecrumiye, katrun neda, tuhfetüs seniyye gibi dersler yapılsa , pratik arapçaya yönelik de nahvul vadıh okunsa ne güzel olur…

Selamun aleyküm siteniz gerçekten çok başarılı ve titiz bir çalışmanın ürünü olarak benzerleri içerisinde ( aslında çok da benzemiyorlar ama neyse.. ) özellikle doküman ve öğretim kolaylığı gözönüne alındığında farklılığı ile çok dikkat çekici bir site …inşaallah Allah gerektiği gibi yararlanmayı nasib eder bize.

Allahın selamı üzerinize olsun. Arapça dil çalışmalarınızı yakından takip ediyorum ve çok başarılı buldum. Muhakkakki ‘Mermer, suyun sürekliliği ile aşınır’. İlim yolunda sürekliliği olan ve azimle yapılan herşey sizi başarıya ulaştırıp çevrenizdekilerede bir vesile kaynağı olacak ve yapılan hiçbir emek boşa gitmeyecektir Allahın izniyle..
“Kuşku yokki, bu Kur’an, insanı yolların en doğrusuna iletir.” İsra-9 (Fizilal-il Kur’an Tefsirinden) 

Selametle..

Esselemu Aleykum. Efendim öncelikle fedakar çalışmalarınızdan ötürü size teşekkür ediyor ve gıyabınızda dualar ediyorum. Durus-ul-Luğatil arabiyye adlı paylaşımlarınızdan oldukça müstefid olmakta ve rabbimden sonuna kadar gitmeyi ve daha ileri seviye eserleri de mutalaa edip paylaşmanızı dilemekteyim. Bu çalışmalarınız kabrinizde nur dan bir dost olsun… Muhlas kullardan olasınız.

Es- selamu aleykum,
size cok tesekkür ediyorum. Rabbim yaptiginiz bu salih ameli kabul etsin ve sizi cennetine yerlestirsin.
Cok faydali, bilgilendirici, tam aradigim gibi bir ders hazirlamissiniz. Ne desem az kalir…
Dua ile…

Hocam sizden Allah razı olsun. Bir çok hocadan ders dinledim ama sizin gibi muhteşem ders anlatan hocaya rastlamadım.

Siz videoyu 2014 de yüklemişsiniz ben 2017 de faydalanıyorum Allah razı olsun. En güzel arapça öğretim programı açık ara bence bu. Çok teşekkür ederim.

Hocam, ingilizce bilen ve arapça öğrenmeye çalışan bir olarak anlatımınızı çok faydalı buluyorum. Kolayca öğreniyorum ama bir süre sonra bazı konuları veya kelimeleri unutabiliyorum. Bunun önüne geçmek için bolca alıştırma yapmak gerekiyor sizin de derslerde önerdiğiniz gibi. İnternette araştırma yaptım arapça testler bulmak için ama sonuçlar derli toplu veya sistematik değildi. quizlet.com isimli siteye/mobil uygulamaya rastladım. Buraya Medinah Book olarak işlediğimiz kitapla ilgili çok sayıda test koyulmuş. Gördüğüm testler vocabulary üzerine. Gramer açısından eklove kalmış. Kelimeleri akılda tutmaya yardımcı olabilecek bir yöntem kullanıyorlar. Sizi bundan haberdar etmek istedim. Beğenirseniz öğrencilerinize tavsiye edebilirsiniz. Teşekkürler.

Selamlar, nasılsınız? Çalışmalarınızı takip ediyorum, 2. cildi sizin dersleriniz ile bitirdik 3. ciltteyiz. Bu kadarını bile inanın beklemiyordum. Allah razı olsun sizden. Sayenizde Arapçayı öğrenme fırsatı buldum gercek dileklerim bunlar. Kuran okurken anlamaya başlıyorum az da olsa. Hayal bile değildi benim için. Teşekkürü borç bilirim. Size ne kadar süslü cümleler yazsam da hakkınızı odeyemem. Teşekkür eder, sağlık, sıhhat, afiyetler dilerim…

Hocam durus derslerinizi takip ediyorum. Allah Razı olsun.

Hocam çalışmalarınız çok güzel öğrencilerime tavsiye ediyor ben de istifade ediyorum emeğinize yüreğinize sağlık…

Faydalanıyorum. Allah izlediğiniz yolda muvaffak etsin.

Hocam Allah razı olsun sitenizi takip ediyorum. Kafama dank etti. Ben neden ingilizceyle falan uğraşıyorum arapçayı öğrenmiyorum dedim. İnşaallah sizlerinde yardımlarıyla işe başladım. Allaha emanet olun. Teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

Vallahi size ne kadar dua etsek azdır. O kadar güzel öğretiyorsunuz ki. Allah sizden binlerce kez razı olsun. Kuranı anlayarak okumayı sayenizde öğreneceğim ve Kuranı ezberlemem kolaylaşacak inşallah. Her işte başarılarınızın devamını diliyorum. Selam ve dua ile.

Hocam gerçekten Allah sizden razı olsun arabcaya dair ne bir korku ne bir önyargı kaldı.Bırcok hocadan ders aldım bıreysel grammer kıtablarını okudum ama gerçekten bu dersınıze keske daha onceden başlasaydım Allah gani gani razı olsunn 🙂

Bu kitabı işleyen çok fazla kişi var hocam. Şöyle bir göz attım bazılarına. Samimiyetle söylüyorum gerek düzgün Türkçenizle gerekse anlatım tarzınızla bir talebe gözüyle kimseyle kıyaslayamayacağım bir üslubunuz var. ALLAH sizden razı olsun. Hani bazen ” Çok mu detaylı ya da uzun anlattım, sizi yordum galiba ” gibi şeyler söylüyorsunuz ya asla öyle düşünmeyin. Öğretmenin ötesinde edindiriyorsunuz bütün dersleri.

selamun aleykum sarf ve nahiv ilmi arapça dilinde önemli olan bu bu dersi verirseniz umuyorum ki siz ve insanlar için çok faydası olur çünki doğru peygamberimiz sallhu aleyhi ve sellem hz ali radıyallhu anh ın yolu bunun dışındaki yollar iyi değil teşekkürler

Sitenizi oldukça faydalı buldum. Umarım bütün kategorileri doldurur ve yeniliklerle zenginleştirirsiniz. Sevgiler, çok sağolun…

Dersleri yeni dinlemeye başladım Allahım ne güzel bi hizmet diye şaşkınlık içerisindeyim Allah sizden razı olsun hocam. ​

Hocam ben sizin gibi anlatan bi hoca daha görmedim. Parayla verseniz kapınızda sıra olur insanlar okadar net, açık ve anlaşılır anlatıyorsunuz.

Ders anlatımınız ve notlarınızla ilgili söylenecek tek bir söz bile yok bence. Bilgisayarımın başına geçip sizinle buluşacağım zaman karnım gıdıklanıyor çünkü sayenizde tek bir kelime bile bilmezken adeta aşık oldum Arapça’ya, RABBİM razı olsun sizden ebeden.​

İyi günler , her şeyden evvel harika bir eğitim hizmeti sunduğunuzu ve bunu akademik ve kolay öğrenilir şekilde yaptığınızı düşünüyorum . Hocanın anlatımı ise sanki üniversitede bu dersi alıyormuşum gibi , (hocamızın akademik ,ve detaylı anlatımı sayesinde) .  İnternette Türkçe yapılmış sizden daha kaliteli hiç bir yayın bulamadım. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık . Bir numarasınız 🙂 dersleri YouTube dan takip ediyorum , Siteye kayıt olmak için girdim ancak kayıt olamadım . Hayırlı günler ve başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılarımızla,

MEZUNLARIMIZ

 • Ensar Demirkan
 • Bünyamin Rüstəmov
 • Enver Ekincidir
 • __teslime
 • İsmail Akbulut
 • Menali Heyat
 • Mustafa Atakan
 • Büşra Özdemir
 • Lokman Kaya
 • Enes Can
 • B b
 • Burak Cümbüş
 • Şerafettin Çetindere
 • Hamza Aslan
 • Burak Narcı
 • Uğur Arslan
 • Warprein
 • Ron Weasley
 • Semih Samyürek
 • Emre Ergin
 • Zeyd
 • Ali Yılmaz
 • Özlem Çam
 • vuslat
 • Hatice Şahin
 • Talha
 • Fudail Gökarslan
 • Soner Sezer
 • Pretty Sitare
 • Nurgül Kdl
 • Sultan Türkistan
 • Elcan Səlimli
 • Emine Gümüşsoy

  Adınız

  e-Postanız

  Konu

  Sevgili Dostlar,

  Bu sayfada sizden gelenlerden oluşturduğumuz bir hatıra seçkisi var. Siz de buraya bir hatıra bırakmak isterseniz yandaki formu doldurun veya tekellum@gmail.com adresine mesaj atın. Orada Tekellum YouTube kanalı ve tekellum.net sitemiz hakkında her türlü yorum, öneri ve eleştirilerinizi yazın.

  Ayrıca oluşturduğunuz arkadaş grupları, ders grupları, ders sınıfları, çalışma defterleriniz, bize ve yaptığımız güzel faaliyetlere dair her türlü görsel ve yazılı dokümanı paylaşın. Burada konuk yazar olarak yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı da bizimle paylaşın.

   

  Sayfa başına kaydırma butonu.