Hakkımda

                                   Tekellüm ve BenBu sitenin kurucusu olan ben her şeyden önce bir "HOCA" değilim. Kendimi ilmi öğrenme şevki ve zevkiyle çocukluğumdan beri dolu hisseden, nerede kulak kabartacağım bir ilim hikmet pınarı bulsam, hemen oradan kana kana içmek isteyen bir aciz kulum.

Her geçen gün yapacak o kadar çok şey var ki, günleri en dolu şekilde geçirse de insan, daima bir şeyler eksik kalıyor ve belki de ilimle uğraşan insanların en büyük imtihanı bu...

Arapça öğrenme aşkım çok öncelere uzanır. Allah’ın kelamını tercümeye ihtiyaç duymadan anlamak hep hayalim olmuştu. Derken 1996 yılında artık önü alınamaz bir tutkuya dönüştü. Öyle ki bir yıl boyunca herhalde 365 kez rüyama girdi bu ilim öğrenme tutkusu. Derken bir yılın sonunda Ankara Hacı Bayram Veli Camii karşısındaki kitapçılar çarşısında gördüğüm bir ilan neticesinde Arapça öğrenmeye başladım. Her geçen gün bir şeyler öğreniyor olsam da yine sanki hiç bitmeyecekmiş gibi görünen ve tabiri caizse, tünelin ucundaki ışığın bile görünmediği böyle bir seyahatte, 2010 yılıydı sanırım, bir grup arkadaş oldukça ısrarla, kendilerine Arapça öğretmemi istediler. Ancak ben böyle bir şeye cesaret edecek kadar kendimi bilgili hissetmiyordum. Israrlara dayanamayıp beraber altı kişilik bir öğrenci grubuyla ders yapmaya başladık. Gördüm ki sadece öğrenmek değil, öğretmek de çok zevkli ve yine gördüm ki insan öğretirken daha iyi öğreniyor. 

Daha sonraları hızla artan bir ivmeyle kendimi bu işin içinde buldum. Hayatımı kazanmak için yaptığım Elektrik-Elektronik Mühendisliği mesleğinin yanında, manevi dünyama hitap eden bu işi de kendime önemli bir görev addettim. 

İşin içine girdikçe gördüm ki, bu iş çok küçük bir azınlığın elinde ve onların ufuklarıyla sınırlı olarak ilerliyor. Kaynak yok, kaynaklara vukuf yok, insanlar bir dili nasıl öğrenir, nasıl içselleştirir konusunda pedagojik bir yaklaşım yok. Pespaye ve 1000 yıllık yöntemlerle Arapça öğretiliyor, ya da öğretildiği sanılıyor. Ben de böyle bir ortamda elimden geldiği kadar yeni kaynaklar üretmeye çalıştım. Bunun nereye gideceğini bilmiyorum. Henüz kendimi bu konuda hiçbir şey yapmış gibi de hissetmiyorum. Yapmayı planladığım şeylerin binde birini bile gerçekleştirmiş değilim. Zaman zaman gelen övgü dolu cümleler beni kamçılasa da onlara hiç inanasım gelmiyor. Sonuç olarak nereye gideceğini bilmesem de bu işi yapmam gerektiğini hissediyorum. 

Bu nedenle oldukça fazla zaman ayırmaya çalışıyorum. Bu site için yaptığım çalışmaları genelde çoluk çocuğu yatırdıktan ve ortalık sessiz hale geldikten sonra yapmaya çalıştığım için birçok çalışmayı uyuklayarak yaptığımı itiraf etmeliyim. Ayık kalmak için sayısız yöntem deniyorum. Ertesi günün mesaisine yetişecek olmak, gün içindeki aktivitelerin yoğunluğu, evlad-ü iyalin haklı istekleri ve bu cenderede sıkışan ve “ne olursa olsun sitemi beslemeliyim” dedirten vicdanımla bu yolda sizlerle beraber yürüyorum. 

Siteye koyduğum bağış kutusu genelde boş olduğu için site ve yazılım masraflarını kendi cebimden karşılıyorum. Kendi cebimin de bir limiti olduğu için ancak para vererek alınabilecek bazı hizmetleri alamıyor, dolayısıyla da sitemi hayallerimdeki uygulamalarla zenginleştiremiyorum. 

Elimden gelen bu ve ufkum da bu kadar. Bu site bundan sonra ne duruma gelir, nereye doğru evrilir, bilemiyorum. Aşina bir ses, güzel bir söz, “faydalandık” diyen bir mesaj şevkimi artırıyor. Buna benim gibi sahip çıkacak kişiler olursa, umulmadık gelişmeler olabilir ve çok daha hızlı ilerleriz diye düşünüyorum. Geleceğe uzanacak bir ses bırakabilirsek ne mutlu bize. 

Sevgiyle kalın!


10 yorum:

 1. DOSTUM SENİ CANI GÖNÜLDEN KUTLUYOR VE TEBRİK EDİYORUM BU YAZIYI OKUMADAN SİZİ İLAHİYAT ARABCA PROFÖSÖRÜ SANMIŞTIM,ALLAH SENDEN RAZI OLSUN BU SİTE Yİ OKADAR ÇOK KİŞİ KULLLANIYORKİ BİLEMEZSİN BEN DE 66 YAŞINDA MÜHENDİSİM ÖNDERDE DE VE İGEDER DE ARABCA ÖĞRENİRKEN TEKELLÜMÜ KULLANIYORUZ AZMİNEDE HAYRANIZ.GÜZEL GÜZEL ANLATIYORSUN 4 CİLDİDE VİDEOYA ALMIŞSIN BENDEN BİR DİLEĞİN OLURSA EMRİN BAŞIM ÜSTÜNE TEL 5335270259 M.HİKMET HASÇİÇEK ALLAH SENDEN RAZI OLSUN.CENNETLİKSİN AHİRETTE BEN ŞAHİDİNİM, Fİ EMANİLLAH

  YanıtlayınSil
 2. Sa,

  Ben de sitenizi Youtube'dan Arapça eğitim ararken buldum (Rabbim tevafuk ettirdi). Arapça öğrenme hevesimi arttırdınız. Kitapları aldım yavaş yavaş videolardan çalışmaya başladım. Şu anda 59 yaşındayım, Rabbim ömür verdiği müddetçe öğrenmeye çalışacağım.
  Allah sizden razı olsun.
  Hasan Ali Özaslan

  YanıtlayınSil
 3. Selamünaleyküm.Sadace " Allah’ın kelamını tercümeye ihtiyaç duymadan anlamak" maksadıyla 44 yaşında iken 50 yaşına kadar bu dili öğrenme hedefi koymuştum. Yaşım 49. İki yıl arapça kursuna gittim. Bilgisayar ortamında çeşitli kaynaklara uzunca süre ayırdım. İki ay kadar önce bu değerli eserinize ulaştım. Şu an itibarı ile 60. dersteyim. Mükemmel keyifli ve en ince ayrıntılarına kadar dokunarak anlattığınız derslerinizden çok faydalanıyorum. Bir türlü tutamadığım ipin ucunu sanki tutacakmışım gibi hissetmeye başladım. Hevesimi arttırdınız hocam Allah razı olsun. Oturduğumuz yerden hiç bir bedel ödemeden bu imkanı bize verdiğiniz için mahcubiyetle sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu emeğinizin karşılığını en güzel bir şekilde görmenizi Rabbimizden niyaz ediyorum. İsmail BAŞARAN

  YanıtlayınSil
 4. ALLAH size rahmet merhamet ve mağfiret etsin inşaALLAH

  YanıtlayınSil
 5. adammışsın adam, helal olsun, ekeltrik elektronik mühendisi olarak çok işler başarmıssın kardeşim. senin gibi bu işe emek veren kaç ilahiyatçı var acaba? inşallah bir gün Rabbim sana Kuranın tahlilinide yapmayı nasip eder biz ve bizim gibi ilim talebeleri istifa eder.

  YanıtlayınSil
 6. Hocam ALLAH razı olsun bende 53 yaşındayım şimdilik buradan çalışmaya başladım tesadüfen gördüm arabca öğrenecekler için tavsiye ederim çok faydalı ve güzel anlatıyorsunuz rabbim çalışmalarınızda muvaffak kılsın dua eder dua larinizi bekleriz selamun aleyküm.

  YanıtlayınSil
 7. Selamünaleyküm değerli kardeşim, ben 3 arkadaşımla birlikte 2006 yılında İstanbul'da sabah namazı sonrası haftanın 3 günü toplam 3 saat bir hocamızın eşliğinde Durusul Lugatul Arabiye isimli kitaplardan Arapça dilini öğrenmeye çalışıyorduk. 1.cilt bitirdik sonrasında hocamızın Yurtdışı görevinden dolayı ikinci bir hocamızla devam ettik. İkinci ciltten 5 ders gördükten sonra bu hocamızı da Diyanet Almanya'ya gönderince derslerimiz kaldı. Ama ben derslerdeki ses kayıtlarımı zaman zaman dinleyerek bu dile karşı ilgimi hep canlı tutmaya çalıştım. Aradan 14 yıl geçti tek arzum Allahın Kelamını anlayabilmek adına arayış içinde iken İnternet ortamında Sizin derslerle karşılaştım. Aylar boyu susuz bir çölde kalmış bir insanın suya kavuşması sevincini yaşadım. Sizin derslere 1.Cilt 1. ders den itibaren sistemli bir şekilde yazarak ve defter notları tutarak devam ettim. Çok şükür bugün itibariyle 1.Cilt i 23. dersi tamamladım. Öğrenme isteğim gittikçe artmaya devam ediyor ama daha iyi öğrenebilme adına hızlı bir şekilde 1.Cilt tekrarından sonra 2. Cilde başlamayı düşünüyorum. Değerli Hocam yapmış olduğunuz bu hizmetin maddi olarak değeri verilmez. Manevi olarak da Allah sizden razı olsun gerçekten Arapçayı Kur'an dilini öğrenmek isteyen kardeşlerimiz için çok büyük bir hizmet sunuyorsunuz. Dualarım Rabbimiz bu hizmetinizin karşılığını Cennetinde yüksek makamlar olarak vermesidir.

  YanıtlayınSil
 8. Az önceki ( 16 Aralık 2020 15:17) yazıma isim yazmayı unuttum. Ben Ahmet SARIOĞLU 67 Yaşındayım. İstanbul'da yaşıyorum.

  YanıtlayınSil
 9. Maşaallah. Sadaka-yı Cariye olan güzel bir hizmette bulunuyorsunuz. Allah muvaffak etsin.

  YanıtlayınSil
 10. Böyle eşsiz bir hizmetten dolayı Allah Razı olsun. Bütün derslerinizi Lqtoronto. brother Asıf'ın dersleriyle paralel takip ediyorum. Sizin dersler baklava, Asıf'ın derslerde helva. Benim için mükemmel bir ikilisiniz. İkinizde dünyanın diğer uçlarında olmanıza rağmen. Duacıyım ikinizede.

  YanıtlayınSil

Yorumunuzu bizimle paylaşarak sitemizin herkes için daha faydalı olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Buyrun, can kulağıyla dinliyoruz..